LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2, zwłaszcza zalecenie maksymalnej izolacji społecznej („zostań w domu"), sprawiły między innymi, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy. Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszechnie, rano albo wieczorem.

Ze względów bezpieczeństwa obecnie niedostępne są obiekty Nadleśnictwa Zielona Góra, takie jak siedziby leśnictw, czy siedziba nadleśnictwa z placem edukacyjnym oraz arboretum. Odwołaliśmy też wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły, wycieczki, czy inne wydarzenia promocyjno-edukacyjne. Zawieszeniu uległa również sprzedaż detaliczna drewna w leśnictwach, jak również sprzedaż detaliczna sadzonek prowadzona na Szkółce Leśnej w Ochli (link do ogłoszenia). Lasy w naszym zarządzie pozostają natomiast otwarte dla każdego. Nie dziwi nas, że w ostatnich dniach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii. Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, zwłaszcza w okolicach dużych miast, którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach.

Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, „gorących turystycznie” atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie.

źródło:zielonagora.stat.gov.pl

Mamy w regionie dość lasów, by każdy mógł znaleźć takie miejsce dla siebie. Na każdego mieszkańca woj. lubuskiego przypada aż 0,68 ha lasu. Średnio w Polsce 0,24 hektara. Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2.

Zachęcamy do pobierania aplikacji mBDL na telefon lub tablety z systemem Android, która umożliwia dostęp do map lasów. Przydatne linki do map lasów, znajdują się również pod następującymi adresami internetowymi: Bank Danych o Lasach, Geoportal Otwartch Danych Przestrzennych.

Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasach epidemii dowiecie się z poniżej przedstawionego poradnika przygotowanego przez Lasy Państwowe.