LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Podsumowanie działań edukacyjnych nadleśnictwa w pierwszych miesiącach roku 2023

Leśna edukacją Naszą przygodą!

Pierwszym wydarzeniem, w którym uczestniczyliśmy w 2023 roku był finał akcji Eko Choinka 2023 - to już VI edycja akcji! Wspólny sukces- to zasługa zielonogórzan, którzy od 6 lat włączają się w Eko Choinkę i z sukcesem oddają swoje drzewka bożonarodzeniowe po świętach - w tym roku ok. 18,5 tys. Kolejne uznanie należy do artystów, którzy włączają się w działanie charytatywne i dzięki swojemu talentowi czynią dobro, tworząc dzieła na unikatowym drewnie z recyklingu tej kilkunastometrowej choinki - w tym roku w inicjatywę włączyło się 10 twórców.

Fot. Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze)

Wspólnie z Urząd Miasta Zielona Góra i Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. do współpracy zaprosiliśmy instytucje, dla których edukacja ekologiczna jest ważna i razem przygotowaliśmy moc atrakcji. Powstała Leśna Osada - wyjątkowy piknik edukacyjny na zielonogórskiej starówce. W trakcie tego działania mogliśmy się równie dobrze bawić jak nasi goście - mieszkańcy miasta, turyści, przedszkolaki, a także ponad 5OO uczniów z miejscowych szkół podstawowych, którzy wspólnie z opiekunami zdobywali drużynowy #IndeksPrzyjacielaPrzyrody.

Fot. Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze)

Dzisiaj wyciągamy wnioski, żeby za rok było jeszcze lepiej - bo chcemy ponownie pobić rekord zbioru choinek przez Eko Patrole i urozmaicić atrakcje w Leśnej Osadzie.

Ze szczyptą humoru #wspominamy i zapraszamy Was do obejrzenia filmu z tegorocznej akcji i oczywiście zapraszamy za rok do udziału już w VII edycji (link)!
Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia na stronach internetowych: RDLP w Zielonej Górze, TVP3 w Gorzowie Wielkopolskim.
 
25 marca br. w Zielonej Górze, odbyła się akcja Drzewko za surowce wtórne, na potrzeby której leśnicy przygotowali sadzonki dla osób, które włączą się w to przedsięwzięcie.
Leśny punkt, w którym wydawaliśmy sadzonki w zamian za elektrośmieci i inne surowce wtórne, znajdowało się na terenie parkingu przy markecie (ul. Lwowska). Na tę sposobność Szkółka Leśna w Ochli Nadleśnictwa Zielona Góra przygotowało sadzonki m.in. czereśni, klona polnego, róży, derenia, trzmieliny, rokitnika, graba, olszy, czy wiąza oraz 300 sztuk dęba szypułkowego.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia, dostępną na stronie internetowej Gazety Lubuskiej.
 
Fot. Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze)
 
Wspólnie z laureatami zeszłorocznego konkursu pn. "Żyj z przyrodą w zgodzie", organizowanym od ponad 20-lat przez Nadleśnictwo Zielona Góra i SP nr 15 w Zielonej Górze, 31 marca br. posadziliśmy blisko 1,8 tys. dębów.
Fot. Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze)
 
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze mieli okazję posadzić często pierwsze w swoim życiu drzewko. Na pewno ten dzień pozostanie na długo w ich pamięci i po latach będą już mogli podziwiać piękny las.
Fot. Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze)
 
Tego typu edukacja leśna jest doskonałą okazją nie tylko do bezpośredniego kontaktu z przyrodą, ale także do poznania tajników leśnictwa, podstaw gospodarki leśnej i pracy leśnika. To był niezwykle udany dzień z zielonogórskimi leśnikami, za który dziękujemy!
Zachęcamy do odsłuchania i obejrzenia relacji z wydarzenia, dostępnej na stronie internetowej Radia Zielona Góra.
Fot. Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze)