LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Posadźmy Razem Las

28 marca 2015 roku nieopodal siedziby Nadleśnictwa Zielona Góra odbyło się spotkanie plenerowe pt. ,,Posadźmy razem las!”, zorganizowane przez Nadleśnictwo Zielona Góra oraz Nadleśnictwo Przytok, w ramach obchodów 70-lecia Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Mieszkańcy Zielonej Góry razem z zielonogórskimi leśnikami posadzili wspólnie las. Do dyspozycji uczestników było oddanych 9 miejsc, tzw. gniazd, o łącznej powierzchni ok. 8 ha. Ilość sadzonek przygotowanych na tą okoliczność wynosiła 42 tys. sadzonek dębu oraz 22 tys. sadzonki sosny.

            W wydarzeniu tym ochoczo uczestniczyli dorośli oraz dzieci. Swój udział zaznaczyły m.in. reprezentacje uczniów szkół podstawowych, studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu III Wieku, samorządów lokalnych, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, miłośników nordic walking. Spotkanie to, mimo zmiennej, iście marcowej aury, cieszyło się dużym zainteresowaniem. W sadzeniu brały udział całe rodziny, od najstarszych, po najmłodszych. Każdy z uśmiechem na twarzy operował dzielnie szpadlem, spędzając w ten sposób swoją wolną sobotę na łonie natury.

            Cała akcja odbyła się pod czujnym okiem zielonogórskich leśników, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i posiadanym doświadczeniem. Zostały zaprezentowane różne techniki sadzenia w zależności od użytego rodzaju sadzonki. Do wyboru były sadzonki z otwartym systemem korzeniowym oraz sadzonki w pojemnikach z podłożem, tzw. sadzonki kontenerowe. Sosny można było posadzić przy użyciu kostura, dęby z użyciem tradycyjnego szpadla.

            Wszystkich uczestników ( i nie tylko tych najmłodszych) leśnicy zaprosili do namiotów edukacyjnych, gdzie wspólnie można było wsłuchiwać się w odgłosy zwierząt i ptaków zamieszkujących lasy, rozpoznawać tropy zwierząt, odgadywać gatunki drzew po ich drewnie, nasionach, liściach czy igłach. Najbardziej wytrwali i odważni mieli możliwość skonfrontowania swojej leśnej wiedzy poprzez udział w konkursie ,,Leśne Koło Fortuny".

            Po trudach związanych z akcją sadzenia na każdego czekała ciepła strawa- pyszna grochówka i kiełbaska upieczona przy ognisku. Uczestnicy biorący udział w spotkaniu mieli również możliwość otrzymania imiennego certyfikatu, będącego miłą pamiątką wspólnego sadzenia lasu. W puli souvenirów znalazły się również sadzonki świerka pospolitego.

            Zwieńczeniem wspólnego posadzenia lasu było uroczyste odsłonięcie kamienia  pamiątkowego. Każdy uczestnik tej akcji może się poszczycić własnoręcznym wkładem w zasadzeniu lasu i w przyszłości móc odwiedzać i pokazywać swoim potomkom ,,swój las". 

Tekst i zdjęcia :Kaja Cieplińska