Stellen und Objekte

Das Gebiet der Oberförsterei Zielona Góra ist für Tourismus besonders attraktiv, u. a. wegen seiner Lage neben nahegelegenen großen Ballungsgebieten, sowie auch in der Nachbarschaft der internationalen Fernstraßen. Der rege Reiseverkehr ermöglicht die Vermarktung der Natur- und Landschaftsvorzüge, samt Ökowaldwirtschaft.

Sehenswertes

Auf den Gebieten der Staatsforste von Oberförsterei Zielona Góra befindet sich mindestens ein Dutzend Objekte materieller Kultur: 6 Friedhöfe, 1 Denkmal, 1 gemauerter Aussichtsturm, 3 Bunkeranlagen und bis 3 Hügelgräber.

Program "Zanocuj w lesie"

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wspólnie posadziliśmy ponad 200 drzew!

Wspólnie posadziliśmy ponad 200 drzew!

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, parlamentarzyści i samorządowcy, zaproszeni goście i dzieci z wychowawcami - wszyscy połączyli siły z leśnikami, w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”, i wspólnie posadzili drzewa uświetniając Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Akcja „Łączą Nas Drzewa” została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów, przypadający na 21 marca. Pomysłodawcą projektu, realizowanego przy współpracy z Lasami Państwowymi, jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a główną ideą akcji jest podkreślenie faktu, że drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne. I między innymi na ten temat uczestnicy wydarzenia rozmawiali z dziećmi, sadząc 1 czerwca br. rodzime gatunki drzew na terenie jednego z dwudziestu nadleśnictw zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Nasze młode pokolenie nie tylko w praktyce zobaczyło jak tworzy się las, ale także samodzielnie wskazywało jak ważną rolę odgrywają drzewa i jakie funkcje pełnią lasy.

Radość, współpraca, satysfakcja... i drzewo rośnie!
To tylko szczypta pozytywnych emocji, które towarzyszyły wszystkim uczestnikom akcji zorganizowanej przez leśników na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra. Kontakt z naturą jest istotny dla nas wszystkich. Dlatego sadząc i dbając o trwałość lasu myślimy o naszym młodym pokoleniu, a Międzynarodowy Dzień Dziecka stanowił doskonałą okazje do wspólnego działania. To właśnie od dzieci wiele zależy (...).

Las spełnia wiele funkcji i właśnie w terenie uczestnicy wydarzenia nie tylko sadzili drzewa, ale także dzielili się swoją wiedzą z dziećmi
(fot. Ewelina Fabiańczyk)

W trakcie akcji, najmłodsi z pełnym zaangażowaniem i wiedzą wielokrotnie prezentowali swoją świadomość na temat równowagi w przyrodzie, istoty natury, czy też określając różne funkcje lasu – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. Jak sami oznajmiali: "drzewa dają tlen", "poprawiają klimat",  „lasy są domem dla zwierząt i owadów", "dzięki lasom mamy drewno na dom i książki", „możemy chodzić do lasu i podziwiać naturę", "zbierać grzyby" i "spędzać tam fajny czas" (...).

Akcja rozpoczęła się oficjalnym powitaniem gości, przez gospodarzy akcji: Wojciecha Grochalę - Dyrektora RDLP w Zielonej Górze i Edwarda Siarkę – Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa oraz Rafała Ozimińskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Zielona Góra. W trakcie rozpoczęcia słowo duchowe przekazał ks. Biskup Tadeusz Lityński - gospodarz Diecezji Zielonogórsko Gorzowskiej, duszpasterz leśników polskich, który następnie wspólnie z przedstawicielem władzy państwowej zainaugurował zielonogórskie wydarzenie sadząc pierwsze drzewa.

Ks. Biskup Tadeusz Lityński - duszpasterz leśników polskich i Edward Siarka - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa
i Łowiectwa z chłopcem podczas sadzenia pierwszego drzewa, w ramach akcji "Łączą nas Drzewa" (fot. Ewelina Fabiańczyk
)

Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra z dziećmi i zaproszonym gościem (fot. z lewej) oraz grupa uczniów w trakcie sadzenia drzew
z parlamentarzystami, samorządowcami i leśnikami (fot. z prawej) w Międzynarodowym Dniu Dziecka
posadzili łącznie 170 lip drobnolistnych (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Sadzenie drzew to czasami nie lada wyzwanie, o czym przekonali się uczestnicy wydarzenia i mimo zdarzających sie trudności
z ogromnym zapałem odnawiali powierzchnię leśną (fot. Grzegorz Patek)

Parlamentarzyści i samorządowcy, zaproszeni goście wspólnie z leśnikami połączyli siły z zielonogórskimi trzecioklasistami, z pobliskich szkół - Szkoły Podstawowej nr 18 im. Arkadego Fiedlera i Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi i łącznie posadzili 210 rodzimych drzew, w tym takie gatunki jak lipa drobnolista i świerk pospolity.

Dwurzędowa aleja lip, posadzona 1 czerwca 2021 r. na Górze Wilkanowskiej, w ramach akcji "Łączą nas Drzewa",
stanowi niezwykłą pamiątkę Międzynarodowego Dnia Dziecka (fot. Grzegorz Patek)

Kolejnym punktem programu, było przekazanie przez przedstawiciela Ministerstwa Klimatu i Środowiska istotnej dla mieszkańców gminy Bytnica informacji o uznaniu dofinansowania  na przebudowę odcinka drogi gminnej, biegnącej w relacji Bytnica – Kosobudz i drogi leśnej na odcinku 1 908 m, o które wnioskowało Nadleśnictwo Bytnica. Ta inwestycja w znaczący sposób ułatwi ludności miejscowej przejazd pomiędzy wymienionymi miejscowościami. Jej przebudowa bez wątpienia będzie osiągnięciem celu publicznego, związanego z obowiązkiem, jaki spoczywa na jednostce samorządu terytorialnego. Wartość tego zadania wynosi ponad 1, 21 mln zł brutto, a jego realizacja zamknie ostatni etap inwestycji prowadzonej od 2011 roku.

Uczestnicy wydarzenia w trakcie przekazywania informacji na temat planowanej inwestycji dofinansowania przebudowy drogi gminnej na terenie Nadlesnictwa Bytnica (fot. Grzegorz Patek)

Następnie wyróżniono szkoły za udział w akcji „Łączą nas Drzewa” i za propagowanie działań proekologicznych, przekazując na ręce wychowawców podziękowania, a później już tylko najmłodsi byli w kręgu zainteresowania wszystkich uczestników wydarzenia. Uświetniając ten szczególny dzień jaki przypada 1 czerwca, dzieciom wręczono symboliczne upominki i zapraszono na dalszą przygodę – leśny spacer do wieży z edukatorami Nadleśnictwa Zielona Góra.

Po posadzeniu drzew dzieci wyruszyły z leśnikami na edukacyjną wyprawę do lasu (fot. arch. RDLP w Zielonej Górze)

To był wyjątkowy dzień! Przekazujemy słowa uznania dla wszystkich uczestników akcji „Łączą nas Drzewa”, wyrażając nadzieję, że w przyszłości jeszcze będzie niejedna okazja, aby móc wspólnie posadzić drzewa na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.