Aktuelles
Bezpieczeństwo w lesie
Bezpieczeństwo w lesie
Wędrówki leśne cieszą się coraz większą popularnością. To doskonała okazja do kontaktu z naturą, ucieczki od wielkomiejskiego szumu i możliwość obserwacji zwierząt. Nie każdy jednak pamięta, jak powinniśmy się zachowywać w lesie. Nieostrożność i nie przestrzeganie zasad może sprowadzić na nas wiele niebezpieczeństw.
Wycieczka do lasu
Wybierając się do lasu zawsze należy odpowiednio się przygotować. Pamiętaj że to, co ze sobą zabierz na wycieczkę, może cię uchronić przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji. Specjalne infografiki pomogą odpowiednio się przygotować do leśnej wycieczki.
Zanocuj w lesie
Co zabrać i jak się przygotować, by noc w lesie była bezpieczna i przyjemna? Czy należy zgłosić do miejscowego nadleśnictwa swój pobyt? Czy podczas nocy w leśnej głuszy można rozpalić ognisko? I co z przygotowaniem jedzenia? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź na infografice przygotowanej dla miłośników nocy spędzonych pod baldachimem z gałęzi leśnych drzew.
Wyrwij się z miasta do lasu dzięki czaswlas.pl
W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np:
- parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;
- szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji;
- ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;
- punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;
- miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.
Fot. Filip Kaczanowski/ Lasy Państwowe
Leśny savoir vivre
Co można, a czego nie powinniśmy robić podczas wyprawy do lasu? Pamiętajmy, że las jest miejscem otwartym dla wszystkich, ale należy przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić jego mieszkańcom.
Jak zachować się w lesie podczas burzy?
Przed każdą wycieczką sprawdź prognozę pogody, jeśli nastąpi gwałtowna zmiana pogody, to warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
Jak się znaleźć w lesie?
Gdy się zgubisz w lesie, nie wpadaj w panikę. Podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu.
Kleszcze. Małe ukąszenie, duży problem
Wprawdzie nie są duże, ale groźne. Kleszcze spędzają sen z powiek osobom odwiedzającym tereny leśne. Warto dowiedzieć się, jak przed nimi się ochronić i co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez te pajęczaki.
Pies w lesie
Las nie jest naturalnym środowiskiem dla pupila. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego psa oraz żyjących w lesie dzikich zwierząt.
Pierwsza pomoc
Natychmiastowe rozpoczęcie akcji resuscytacji u poszkodowanego z podejrzeniem nagłego zatrzymania krążenia zwiększa trzykrotnie prawdopodobieństwo przeżycia.
Planujesz wycieczkę do lasu? Przygotowanie do podstawa. Zdrowy rozsądek i wiedza pozwolą Ci bezpiecznie korzystać z uroków leśnych ostępów.
Dowiedz się jak być bezpiecznym w lesie
Nie każdy fragment lasu jest dostępny dla turystów. Z zapisów ustawy o lasach wynika, że stale nie wolno wchodzić na obszary zagrożone erozją, (najczęściej są to niebezpieczne dla ludzi osuwiska), na wszystkie uprawy leśne do 4 metrów wysokości, do ostoi zwierząt, na leśne powierzchnie doświadczalne i do drzewostanów nasiennych. Takie zakazane miejsca są oznaczone tablicami ostrzegawczymi.
Podobnie oznakowane są, ale tylko czasowo, miejsca, gdzie aktualnie trwają prace leśne. Nie należy zbliżać się tam do pracujących maszyn leśnych, samochodów z drewnem w trakcie załadunku oraz do pracujących drwali i zrywkarzy. Prace leśne są szczególnie niebezpieczne dla ludzi i zawsze należy zachować od nich odległość minimum dwóch wysokości otaczających nas drzew (sprawdź wykaz powierzchni, na których obowiązują okresowe zakazy wstępu do lasu - ze względu na prowadzone prace gospodarcze).
Zakaz wstępu może pojawić się także okresowo, wprowadzony przez nadleśniczego w związku z ogromnym zagrożeniem pożarowym, klęskami żywiołowymi (np. wiatrołomy czy okiść) oraz wykonywanymi zabiegami chemicznymi. Takie zakazy są ustanowione w trosce o życie i zdrowie ludzi odwiedzających las i należy ich bezwzględnie przestrzegać (sprawdź mapę okresowego zakazu wstępu do lasu).
Przydatne linki do map: