Aktuelles Aktuelles

Zurück

Lasy Państwowe nagrodzone w 28 edycji Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

Lasy Państwowe nagrodzone w 28 edycji Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

W piątek, 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom 28 edycji Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Wśród nagrodzonych znalazły się inwestycje Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe zostały nagrodzone w następujących kategoriach:

  • Tytuł „Budowa XXI w.” w kategorii „Obiekty ochrony środowiska i gospodarki wodnej” trafił do Nadleśnictwa Gołąbki za realizację projektu pn. „Nawadnianie obszarów leśnych leśnictw Szczepanowo i Niedźwiedzi Kierz z wykorzystaniem wody z kopalni kruszywa w Wapiennie”.
  • Tytuł „Budowa XXI w.” w kategorii „Obiekty edukacji ekologicznej” trafił do Nadleśnictwa Gdańsk za realizację projektu pn. „Budowa budynku edukacyjnego Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo- Gdynia”. Projekt ten otrzymał również nagrodę „Buduj z głową”.
  • Nadleśnictwo Krosno zostało nagrodzone nagrodą dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski” za budowę siedziby nadleśnictwa wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wśród finalistów konkursu znalazło się również Nadleśnictwo Zielona Góra z projektem „Mała retencja nizinna w Nadleśnictwie Zielona Góra, odbudowa zbiorników ŹRÓDLANA DĄBROWA w leśnictwie Świdnica”.

"Przed i po" - fragment inestycji zielonogórskich leśników, obejmujący odbudowę zbiorników ŻRÓDLANA DĄBROWA w leśnictwie Świdnica/ fot. arch. Nadleśnictwa Zielona Góra 

W chwili, gdy nasz kraj zmaga się z suszą w jednej części i z powodziami na południowym-zachodzie kraju, chcemy przybliżyć historię powstania obiektu Nadleśnictwa Gołąbki, nagrodzonego w konkursie.

Ta inwestycja to pomysł leśniczego Leśnictwa Szczepanowo Jacka Piskorskiego. Opady na terenie Nadleśnictwa Gołąbki należą do najniższych w Polsce. Bywa, że spadają poniżej 400 mm. Pogłębiająca się susza sprawia, że siedliska trwale się przesuszają, zanika bioróżnorodność, obniża się zdrowotność lasów, a wzrasta ich podatność na choroby, atak owadów oraz zagrożenie pożarowe. To wszystko przyczyniło się do powstania tej inwestycji.

Tak o inwestycji opowiadają leśnicy:

Jej powstanie nie byłoby możliwe bez współpracy Lasów Państwowych z firmą Lafarge, która użytkuje kopalnię odkrywkową wapienia, funkcjonującą na tym terenie. W interesie kopalni było odprowadzenie wody z kopalni, a leśnikom zależało na tym, by woda ta trafiła do lasu i tam została.

Podjęta współpraca z kopalnią zaowocowała stworzeniem projektu budowy zbiorników wodnych oraz całego systemu przepompowni, które przepompowały niechcianą wodę z kopalni do lasu. Woda z kopalni miała trafić do tzw. „Kaczych Dołów”. To tereny, które w przeszłości były obszarem wodno-błotnym, pokrytym śródleśnymi oczkami wodnymi, które w wyniku suszy wyschły.

W styczniu 2023 roku przystąpiono do realizacji projektu, a już jesienią 2023 r. miał miejsce odbiór prac i uroczyste otwarcie obiektu. Na poniższym zdjęciu można zobaczyć jak ten teren się zmienił.

Dzięki leśniczemu Jackowi Piskorskiemu oraz Nadleśnictwu Gołąbki „Kacze doły” stały się wymarzonym miejscem do życia dla wszelkiej maści zwierząt wodno-błotnych, a okoliczne lasy w końcu mają skąd czerpać niezbędną wodę.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym zdobytych tytułów oraz nagród i zapraszamy do obejrzenia uroczystej gali z wręczenia nagród:


Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

divisions-and-others

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Asset Publisher Asset Publisher