News News

Back

Rowerem po Regionach

Rowerem po Regionach

Podróże rowerowe są w zasięgu każdego – ponoć do tego wystarczą tylko chęci i zapał! Jednak warto jeszcze podkreślić, że podczas wypraw rowerowych niezwykle ważna jest infrastruktura- właśnie to zagadnienie, w kontekście turystyki rowerowej, było prezentowane podczas międzynarodowych wystąpień partnerów projektu "ODRA VELO – ODER VELO".

"ODRA VELO - ODER VELO" Budowa systemu informacji turystycznej dla infrastruktury rowerowej na pograniczu polsko-niemieckim to projekt partnerski, którego nadrzędnym celem będzie stworzenie bazy rozwoju sieci szlaków turystyki rowerowej na pograniczu polsko-niemieckim.

W ramach zawartego 14 czerwca br. w Zielonej Górze porozumienia ws. "ODRA VELO - ODER VELO" planowane są działania dotyczące ścieżek regionalnych na terenie powiatów i gmin oraz powiązania ich z projektowanymi i istniejącymi trasami rowerowymi w Niemczech i województwach ościennych dla lubuskiego. Dodatkowo, wdrażana będzie aplikacja mobilna, a cały projekt realizowany będzie we współpracy: Urzędu Marszałkowskiego ze Związkiem Turystycznym Seenland Oder-Spree e. V. z Bad Saarow, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie.
Poza budową systemu informacji turystycznej dla infrastruktury rowerowej na pograniczu polsko- niemieckim, zostanie także stworzona koncepcja realizacji przyszłych inwestycji
w zakresie turystyki rowerowej, promocja tych działań oraz zostanie uruchomiona aplikacja mobilna dla użytkowników tras rowerowych.


Podpisanie porozumienia przez przedstawicieli zarządu województwa lubuskiego, państwa partnerskiego w Niemczech
oraz Lasów Państwowych (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Porozumienie zostało podpisane przez członków zarządu województwa – Marcina Jabłońskiego i Tadeusza Jędrzejczaka oraz partnerów: z Geschäftsführerin Seenland Oder-Spree e.V2 – Ellen Rußig i zastępcę dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze – Krzysztofa Poczekaja.

Skąd obecność Lasów Państwowych w projekcie?

Dla partnerów z Niemiec, sporym zaskoczeniem był fakt, że w realizowanym projekcie będzie uczestniczył „departament leśny”. Wyjaśniając partnerstwo Lasów Państwowych, warto podkreślić, że Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnie lasów. Lesistość naszego kraju wynosi ok. 30%, co stawowi ponad 9,2 mln ha powierzchni Polski, natomiast lesistość samego województwa lubuskiego wynosi ok. 50% stanowiąc tym samym około 690 tys. ha powierzchni naszego najbardziej zalesionego regionu w Polsce (dane wg BDL – link). Dlatego też, zasadna jest obecność Lasów Państwowych w projekcie, gdyż w naszym województwie nie ma szlaku rowerowego, który choć na niewielkim dystansie nie przebiegałby przez las. Charakterystyczne dla naszego regionalnego krajobrazu są piękne lasy i liczne jeziora – stanowiące idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Realizacja projektu, na terenach leśnych, na pewno będzie umożliwiała odkrywanie ciekawych obszarów w regionie, historycznych miejsc pamięci oraz będzie wspierała popularyzowanie wiedzy o przyrodzie – o czym podczas Forum Regionów "Rowerem po regionie" wspominała Anna Niemiec z RDLP w Zielonej Górze.


Województwo lubuskie to najbardziej zalesiony region w Polsce (fot. E.Fabiańczyk, D. Sterczewski)

Liczba miłośników jednośladów nieustannie rośnie. Dlatego też z myślą o nich cieszy nas fakt, że projekt wspiera turystykę rowerową i z każdym rokiem będzie wzrastała ilość szlaków rowerowych w Lasach Państwowych i nie tylko. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, miłośnikom turystyki leśnej, warto przypomnieć, że na stronach internetowych nadleśnictw można znaleźć miejsca szczególnie warte odwiedzenia do czego szczerze zachęcamy – wakacje to idealny czas, aby rower pouczył las!

 

 

 

 

 

 

 


Web Content Display Web Content Display

Divisions and others

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Asset Publisher Asset Publisher