News
Rozpoczęła się akcja Straży Leśnej "Jesień 22"
Rozpoczęła się akcja Straży Leśnej "Jesień 22"
Priorytetem kolejnej edycji akcji Straży Leśnej, realizowanej pod kryptonimem „Jesień 22, jest m.in. ochrona zasobów przyrodniczych i bezpieczeństwo ludzi, odwiedzających leśne ostępy. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w okresie trwającego grzybobrania.
Jesień sprzyja spacerom leśnym, nie tylko z uwagi na pojawiające się grzyby, ale również inne owoce leśne. To okres kiedy las jest pełen bogactw – poza owocami runa leśnego, dojrzewają także nasiona drzew i krzewów, które również chętnie zbieramy (np. orzechy laskowe). Te leśne smaki prowokują często do wypraw w leśne ostępy więc warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. To właśnie zadanie stanowi jeden z wielu elementów pracy Straży Leśnej. Bardzo ważnym aspektem jest także ochrona zasobów przyrodniczych, gdyż zdarza się, że dochodzi do rozjeżdżania ściółki leśnej, czy hałasowania co wzbudza niepokój zwierząt. Niestety, w ostatnim czasie coraz częściej też dochodzi do kradzieży drewna i zaśmiecania lasów. Dlatego celem akcji „Jesień 22” jest zachowanie bezpieczeństwa w szerokim tego zakresie, poprzez prewencyjne działania - dla ludzi, i dla lasu.
Od 21 września do 8 października br. wzmożone będą patrole Straży Leśnej, w ramach akcji kontrolno-prewencyjnej „Jesień 22”.
W tej ogólnopolskiej akcji weźmie udział około tysiąca strażników leśnych, a także włączą się inne służby, odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych, ochronę zasobów przyrodniczych oraz w sytuacji koniecznej egzekwowanie w lesie zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami, od osób korzystających z lasów. Straż Leśna, w ramach cyklicznej akcji, prowadzi działania z wykorzystaniem narzędzi do zdalnego monitorowania terenów leśnych (kamer leśnych, fotopułapek i dronów).
- W minionym roku, podczas akcji „Jesień 21”, na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, strażnicy leśni podczas służb patrolowych przeprowadzili 158 interwencji, wymagających wyjaśnienia wobec osób przebywających w lesie. Odnotowano 160 wykroczeń - w szczególności w związku z art. 161 KW , czyli związanych z nieuprawnionym wjazdem pojazdem silnikowym do lasu, nałożono 36 mandatów karnych oraz zastosowano 122 pouczenia w trybie art. 41 KW. Wówczas, doszło także do kradzieży drewna oraz odnotowano 2 przestępstwa, w tym też przypadek kłusownictwa. Prowadzone były także kontrole pojazdów transportujących drewno. Wiele spotkań strażników leśnych z osobami przebywającymi w lesie miało także charakter edukacyjny i informacyjny, np. w zakresie bezpiecznego parkowania w lesie w miejscach do tego wyznaczonych, czy tez korzystania z bezpłatnej aplikacji mBDL – relacjonuje Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia w RDLP w Zielonej Górze.
Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo w lesie!
Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach – link), dzięki której możemy zweryfikować możliwości bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania, albo też idąc indywidualnie można udostępnić swoją lokalizację innym osobom. Różnie przydatnym narzędziem jest również portal online „Czas w las” (link), który obejmuje całą Polskę. Można tu znaleźć ciekawe miejsca do odwiedzenia, lokalizację miejsc postojowych, czy też gotowe pomysły na wyprawy. Wspomniane propozycje mogą nie tylko uatrakcyjnić wyjście/wyjazd do lasu, ale przede wszystkim wpłynąć na bezpieczne zaplanowanie wycieczki w leśne ostępy. Zachęcamy do korzystania z tej ciekawej oferty, bo polskie lasy – zajmujące niemal 1/3 powierzchni kraju są niezwykle urokliwe. Pamiętajmy też, że las pełni trzy funkcje – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. Oczywiście korzystanie z jego darów jest w Polsce bezpłatne i legalne, o ile prowadzone jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.