LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Eko Choinki na zielonogórskim deptaku!

Czy z choinki bożonarodzeniowej można wytworzyć energię? Na to pytanie niewątpliwie uzyskali odpowiedź uczestnicy poniedziałkowego spotkania.

8 stycznia 2018 roku w Zielonej Górze rozpoczęła się poświąteczna akcja recyklingowa drzewek bożonarodzeniowych ,,Eko Choinka". W spotkaniu na zielonogórskim deptaku uczestniczyły dzieci z zielonogórskich placówek edukacyjnych, jak również mieszkańcy Zielonej Góry. Podczas terenowej lekcji mogliśmy dowiedzieć się od leśników, czy i w jaki sposób możemy dalej wykorzystać nasze świąteczne drzewka. Przedstawiciel firmy Stelmet opowiedział zebranym, iż z rozdrobnionej ,,choinki" możemy m.in. wyprodukować pelet.

 

Pelet jest wysoko wydajnym paliwem odnawialnym, produkowanym z odpadów drzewnych, np. z trocin i wiórów. Spalanie granulek peletu przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnianych i zagospodarowania odpadów. Zaletą tego paliwa jest również to, że  jego spalanie w kotłach generuje praktycznie zerową emisję dwutlenku węgla (źródło: RDLP w Zielonej Górze).

 

Oprócz prelekcji na temat, jakim super surowcem jest drewno, uczestnicy akcji mogli obejrzeć pokaz wyjątkowego drwala, Mistrza Polski Drwali i v-ce Mistrza Świata STIHL TIMBERSPORTS 2017 - Arkadiusza Drozdka. Nie mogło również zabraknąć pokazu rozdrabniania, przyniesionych przez mieszkańców i placówki edukacyjne, choinek w wykonaniu pracowników Zielona Góra.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału  w akcji, która trwa do 31 stycznia. Nasze drzewka świąteczne możemy wrzucać do kontenera, zlokalizowanego na parkingu przy Palmiarni!

 

Więcej o akcji możemy przeczytać na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, na stronie www Gazety Lubuskiej, czy stronie Urzędu Miasta Zielona Góra.