Asset Publisher Asset Publisher

Za nami finał VII edycji akcji Eko Choinki!

W sercu Zielonej Góry, 28 lutego br. przy Ratuszu, po raz VII spotkaliśmy się w Leśnej Osadzie, w trakcie pikniku edukacyjnego. To kolejne działanie poświątecznej akcji Eko Choinka, organizowanej przez RDLP w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra.

To wydarzenie łączy społeczność i dowodzi, że nauka może być zabawą!
Tegoroczna edycja była wyjątkowa, pełna atrakcji, edukacji i ekologicznych działań, zwłaszcza dla najmłodszych.

Piknik rozpoczął się o godz. 10:00 i potrwał do godziny 13:00. Uczestnicy, korzystając z drużynowego lub indywidualnego Indeksu Przyjaciela Przyrody, byli zaangażowani w ciekawe gry i zabawy przyrodnicze, w trzech turach godzinowych.

Edukatorzy z Nadleśnictwa Zielona Góra podczas działań edukacyjnych (Fot. K. Borzęcka)

Oficjalne otwarcie z „Rademenezem” i pokazy specjalne z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych – z pewnością zafundowały gościom Leśnej Osady niezapomniane wrażenia! Piknik edukacyjny poprowadził zielonogórski artysta, Rademenez – rekordzista Guinesssa we Freestyle’u, który zadbał o autorski rytm i bit. Ale to nie wszystko. Z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych, odbyły się pokazy specjalne pn. „Sosny drzew niezwykłe”, w wykonaniu Pawła Mrowińskiego z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich!

Wspólnie z wieloma Partnerami pikniku edukacyjnego, przygotowaliśmy liczne atrakcje – warsztaty, pokazy, a także kreatywne aktywności. W poszczególnych strefach tematycznych, poprzez naukę przez zabawę, każdy mógł odkrywać tajemnice leśnego świata, zdobywać wiedzę z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonej gospodarki, poznawać cenne właściwości drewna jako super surowca, wziąć udział w leśnych animacjach i wiele więcej! Można było wczuć się w poszukiwacza ekologicznych przygód, w towarzystwie zielonogórskich maskotek, ze słodkim akcentem!

Interesująca tematyka i świetny przykład, że „razem, można więcej! W ramach współpracy, w pikniku wzieło udział wiele instytucji, dla których edukacja ekologiczna jest ważna!  Tematy, które były prezentowane przez poszczególne instytucje to:

  • Drewno-super surowiec – Nadleśnictwo Lubsko/ Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Jeziorach Wysokich;
  • Natura w meblach i panelach podłogowych - za cenne by je spalać – firma Swiss Krono;
  • Ptaki leśne – Nadleśnictwo Zielona Góra;
  • Poszukiwanie Wiosny - rozpoznawanie pędów, geofitów wiosennych – Nadleśnictwa: Lipinki, Sława Śląska i Cybinka;
  • Leśna przemiana pokoleń - historia od nasionka po drzewko, Owady i Na Tropie leśnych zwierząt Nadleśnictwa: Wymiarki, Brzózka, Babimost i Świebodzin;
  • Zostań dendrologiem oraz wystawa plastyczna “Moja wymarzona choinka” – Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie istnienia;
  • Leśne Harce - Hufiec Zielona Góra ZHP im. Pionierów Ziemi Lubuskiej;
  • Śmieciowa (r)ewolucja – Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze;
  • Zielona Góra - miasto z klimatem! – Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zielona Góra;
  • Przyroda w Europie - Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp./ Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra;
  • Technologia w służbie ochrony środowiska - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oddział w Zielonej Górze;
  • Choinka powraca do natury – czyli pokazy recyklingu zebranych od zielonogórzan choinek, prowadzone przez zespół pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej. To będzie świetna okazja do pobrania naturalnego nawozu, który na miejscu zostanie wytworzony, w ramach recyklingu drzewek.

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Zielona Góra sfotografowane podczas działań edukacyjnych (Fot. K. Borzęcka)

Dziękujemy za wspólne edukacyjne spotkanie z nauką przez zabawę oraz leśną przygodę!