Asset Publisher Asset Publisher

Zabiegi pielęgnacyjne prowadzone w leśnictwie Łężyce

Na terenie leśnictwa Łężyce (na powierzchniach o skróconym adresie leśnym, tj. 441 j, k, m ,n, b oraz 442 h, j, b) wykonywane są obecnie zabiegi pielęgnacyjne tzw. trzebieże.

Mapa, na której oznaczono kolorem czerwonym powierzchnie leśne, na których wykonywane są obecnie zabiegi pielęgnacyjne tzw. trzebieże

Trzebież jest to cięcie pielęgnacyjne wykonywane w drzewostanach dojrzewających, polegające na usuwaniu wyznaczonych drzew zdrzewostanu. Według obowiązujących Zasad Hodowli Lasu w trzebieżach stosowany jest kierunek selekcji pozytywnej, wyrażający się w wyborze i popieraniu odpowiedniej liczby drzew najlepszej jakości z górnej warstwy drzewostanu i o dużym przyroście, rozmieszczonych w miarę możliwości równomiernie w całym drzewostanie z jednoczesnym popieraniem biogrup drzew tworzących szkielet drzewostanu i mających szanse przetrwania do wieku rębności i dłużej. Realizuje się to przez systematyczne usuwanie drzew przeszkadzających prawidłowemu rozwojowi drzew najlepszych wraz z ich osłoną zapewniającą im stabilność (źródło: Encyklopedia leśna) Trzebieże stanowią zabiegi pielęgnacyjne w lasach, polegające na stopniowym usuwaniu drzew niepożądanych. Prowadzone cięcia wpływają dodatnio na wzrost pozostałych drzew, ich jakość. Ponadto przyczyniają się do polepszenia naturalnej odporności lasu oraz jego stanu sanitarnego ograniczając rozprzestrzenianie chorób grzybowych i szkodników owadzich.

Zabiegi takie najczęściej wykonywane są z częstotliwością raz na 10 lat oraz z intensywnością nie większą niż ok. 20% zasobności drzewostanu, czego nie należy mylić z ilością usuwanych drzew – ta zależy od wieku i zagęszczenia (waha się od ok. 40% w młodszych drzewostanach oraz do ok. 10% w starszych).

Często na granicach lasu z gruntami innej własności, wyznacza się do wycięcia też drzewa, które mogą stanowić w przyszłości potencjalne zagrożenie dla sąsiedztwa (drzewa zamierające, z naderwanym systemem korzeniowym, nienaturalnie wychylone w kierunku zabudowań).

Kierując się troską o bezpieczeństwo osób i mienia, kierujemy do wszystkich prośbę o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdu i poruszania się po lesie, w pobliżu miejsc, gdzie trwają prace na powierzchniach objętych zabiegami gospodarczymi oraz o zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie. Jednocześnie prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od pracujących maszyn i ludzi. Szczególnie dotyczy to miejsc składowania drewna i miejsc przejazdu pojazdów wysokotonażowych. Przepraszamy za utrudnienia związane z prowadzonymi pracami i prosimy o wyrozumiałość.

Nadleśnictwo Zielona Góra zachęca również do zapoznania się z aktualizowanym co miesiąc wykazem pozycji, na których prowadzone są na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra prace gospodarcze związane z pozyskaniem i zrywką drewna.

Przydatne linki do map:

 

Zachęcamy do odwiedzenia portalu NewsLubuski, w którym poruszona została kwestia wycinki drzew przy Os. Czarkowo w Zielonej Górze.