LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Dzień z leśnikiem

Czym na co dzień zajmują się leśnicy? Dlaczego w sadzenie drzew warto inwestować i jak dbać o przyrodę wokół siebie? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie jednej z zielonogórskich szkół podstawowych. Dzień z leśnikiem - zorganizowany przez Nadleśnictwo Zielona Góra - choć mocno deszczowy - był pełen atrakcji.

W piątek, 8 kwietnia 2022 roku w Leśnictwie Wilkanowo, niedaleko siedziby Nadleśnictwa Zielona Góra, odbyło się pierwsze spotkanie uczniów z zielonogórskiej szkoły podstawowej z leśnikami w ramach akcji edukacyjnej pn. ,,Dzień z leśnikiem". Podczas wspólnie spędzonego dnia, pięćdziesięcioro czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze wraz z opiekunami oraz pracownikami Nadleśnictwa Zielona Góra wspólnie posadzili swój las dębowy.

Mimo niesprzyjającej aury z uśmiechami na twarzach sadzimy Nasz las dębowy (fot. K. Borzęcka)

Na tę sposobność zostało przygotowanych 2300 sztuk trzyletnich sadzonek dębu bezszypułkowego.

Posadzone dęby niedługo zaszumią (fot. K. Borzęcka)

Po trudach związanych z akcją sadzenia na wszystkich uczestników wydarzenia czekała ciepła strawa- pyszna kiełbaska upieczona przy ognisku.

Akcja odbyła się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemii oraz w ramach programu edukacyjnego pn. ,,Leśna szkoła z klimatem".

„Leśna szkoła z klimatem” to program edukacyjny opracowany we współpracy Lasów Państwowych z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu

Coroczne, sobotnie akcje plenerowe pn. ,,Posadźmy razem las!” zostały zapoczątkowane przez Nadleśnictwo Zielona Góra oraz Nadleśnictwo Przytok w 2015 roku. Wspólne sadzenie lasu z mieszkańcami Zielonej Góry i okolic odbyło się na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra w 2015, 2017, 2019 oraz w 2021 roku oraz na terenie Nadleśnictwa Przytok w 2018 i 2022 roku. Wydarzenie edukacyjne pn. ,,Dzień z leśnikiem" jest odpowiedzią na duże zainteresowanie jednostek edukacyjnych wspólnym sadzeniem lasu w dzień roboczy.

Dwie zwycięskie klasy, które zdobędą pierwsze oraz drugie miejsce w zmaganiach międzyszkolnego konkursu przyrodniczego dla uczniów zielonogórskich klas IV pod hasłem „Żyj z przyrodą w zgodzie”, który odbędzie się 28 maja 2022 roku przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra, wiosną przyszłego roku będą miały okazję wziąć udział w kolejnej edycji wydarzenia edukacyjnego pn. ,,Dzień z leśnikiem" i wspólnie spędzić dzień z zielonogórskimi leśnikami.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wspólnego sadzenia (fot. K. Borzęcka)

Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Działalność edukacyjna Nadleśnictwa Zielona Góra realizowana jest w oparciu o program edukacji leśnej społeczeństwa i jest sporządzany na okresy 10-letnie, w terminach korespondujących z opracowaniem Planu Urządzenia Lasu. Program ten określa zakres i zadania edukacji leśnej społeczeństwa, które wynikają z założeń Polityki Leśnej Państwa i przyjętych ,,Kierunków rozwoju edukacji leśnej społeczeństwa w lasach Państwowych”.

Działalność edukacyjna Nadleśnictwa Zielona Góra skierowana jest do całego społeczeństwa, a w szczególności do dzieci i młodzieży z miejscowych i pozamiejscowych jednostek edukacyjnych, dzieci i młodzieży wypoczywającej na terenie nadleśnictwa, studentów wyższych uczelni oraz osób dorosłych (m. in. osób zainteresowanych, turystów indywidualnych i grup zorganizowanych), czy do społeczności lokalnej.

Wspólnie sadzimy las dębowy (fot. K. Borzęcka)

Zachęcamy do obejrzenia i odsłuchania relacji z wydarzenia, które zostały opublikowane na stronie internetowej:

Gazety Lubuskiej,

Radia Zielona Góra,

TVP3 Gorzów Wielkopolski.

 

Dziękujemy za wspólnie spędzony dzień. Do zobaczenia w leśnych ostępach!