LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji ,,Trenuj w lesie - BiegamBoLubię LASY"

Od 7 maja ponownie w lasach na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra będzie można trenować wspólnie z wykwalifikowanymi trenerami lekkiej atletyki.

Otwarte treningi będą odbywać się na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra, a poprowadzą je wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki. Treningi będą po przerwie wakacyjnej realizowane od 7 maja do 26 czerwca 2022 roku, w każdą niedzielę o godz. 9:30, zbiórka na parkingu przy kąpielisku w Ochli. Każdy z nich potrwa godzinę i będzie przeznaczony dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jak i tych, którzy stawiają swoje pierwsze biegowe kroki.

Tereny leśne w Polsce są otwarte na rekreację. W polskich lasach miejsc, w których można biegać są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych lub miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest  w lasach blisko pół tysiąca. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków.  To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom!

Tras do biegania na terenach Lasów Państwowych jest tyle, że z większości miejsc w Polsce można dojechać do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajduje się leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć.

Bieganie po twardych asfaltowych nawierzchniach, na które biegacze są skazani w miastach, zdecydowanie bardziej eksploatuje mięśnie oraz stawy. Las to miękka i urozmaicona (pofałdowana) nawierzchnia, która chłonie energię każdego uderzenia stopy o podłożę, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla osób początkujących, mających lekką nadwagę oraz braki  w technice biegu.

Las to także idealne miejsce do wykonywania takich jednostek treningowych jak cross (należy go wykonywać w urozmaiconym terenie) oraz siła biegowa (podbiegi, piaszczyste odcinki). Dodatkowo ważnym aspektem jest także jakość powietrza.

Bieganie w lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze, niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają
na człowieka uspokajająco. 

Jakość powietrza w pobliżu osiedli pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Na leśnej ścieżce można odetchnąć świeżym powietrzem, odpocząć od zgiełku i podziwiać piękno przyrody. Nie pozostaje nic innego jak ubrać się w dres, zawiązać buty i ruszyć wspólnie z trenerami ku leśnej, biegowej przygodzie, zostawiając w tyle betonową, miejską dżunglę!

Więcej informacji na www.biegambolubie-lasy.pl oraz na https://www.facebook.com/bbl.lasy.zielona.gora/

Do zobaczenia na szlaku!