LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Wędrujmy po lesie z rozwagą

Wakacyjny czas sprzyja wyprawom do lasów, zwłaszcza w okresie kiedy możemy zbierać runo leśne. Zdarzają się sytuacje, że niektórzy się gubią więc warto dbać o swoje bezpieczeństwo, zanim jeszcze wyruszymy na wyprawę.

Od kilki tygodni w polskich lasach owocuje borówka czernica (Vaccinium myrtillus L.), potocznie określana jako jagoda lub czarna jagoda. Okres ten powoduje nasilenie penetracji ostępów leśnych przez zbieraczy owoców tej leczniczej krzewinki. Podobny trend odnotowywany jest również corocznie podczas grzybobrania, które stanowi bardzo popularny sposób spędzania czasu.

W związku z powyższym apelujemy do wszystkich osób wybierających się do lasu o zachowanie rozwagi oraz zdrowego rozsądku. Niniejszy apel jest m.in. pokłosiem sytuacji jaka miała miejsce w ubiegłym tygodniu na terenie Nadleśnictwa Wymiarki. Wówczas, starsza pani po wyjściu do lasu na jagody nie wróciła do domu, nie dając znaku życia.

Zarządzona została skoordynowana akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowane były jednostki Policji, zarówno z terenu powiatu żagańskiego jak i innych jednostek garnizonu lubuskiego. W akcji uczestniczyli także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Służba Leśna. Leśnicy, z racji znajomości topografii terenu, służyli wiedzą związaną z wyznaczaniem przejezdnych dróg, w celu sprawnego przemieszczania się służb ratowniczych. Kobiety poszukiwało ponad 150 osób, przez około 1,5 doby. Zaangażowane zostały znaczne siły i środki. Wykorzystano profesjonalny sprzęt, m.in. śmigłowiec z noktowizorem, quady, samochody terenowe, dron z kamerą termowizyjną oraz psy tropiące. Finał tych poszukiwań okazał się szczęśliwy, bowiem po dwóch nocach spędzonych poza domen starsza pani odnalazła się cała i zdrowa. Jednak nie wszystkie tego typu akcje znajdują swoje szczęśliwe zakończenie.

W związku z powyższym, wszystkim osobom wybierającym się do lasu sugerujemy, aby przed wyjściem powiadomić najbliższych o miejscu do którego się wybierają. Zgodnie z porzekadłem należy „mierzyć siły na zamiary”, co szczególnie powinny przestrzegać osoby starsze lub schorowane. Należy mieć świadomość, że bardzo często zasięg telefonii komórkowej w lesie bywa mocno ograniczony.

Zalecamy także, przed wyjściem do lasu, sprawdzenie prognozy pogody oraz upewnienie się, czy na danym obszarze nie zostały wprowadzone okresowe zakazy wstępu do lasu. Istotne jest zabranie ze sobą jedzenia, aby zapewnić sobie pożywienie w razie potrzeby.

W przypadku wyjazdu do lasu pojazdami silnikowymi należy wykorzystywać tylko drogi leśne udostępnione do ruchu. Akcje poszukiwawcze, prowadzone w lasach bardzo często wykazują jak bardzo istotne jest właściwe parkowanie pojazdów, zapewniające przejezdność dróg, co w przypadku akcji ratowniczych ma bardzo duże znaczenie.

Zachęcamy tez do skorzystania z ponieżej prezentowanych ikonografik, ze wskazówkami oraz krótkiego filmu, ułatwiającego „nawigowanie” się po lesie na podstawie słupków oddziałowych.

 

W przypadku utraty orientacji w lesie bardzo przydatną informację może dostarczyć także numer czerwonej płytki nabitej na przygotowanym do wywozu surowcu drzewnym. Przekazanie numerów z płytki służbom ratunkowym lub służbie leśnej pozwoli sprawnie ustalić Twoją lokalizację.

Życzymy udanego, ale przede wszystkim bezpiecznego pobytu w lesie podczas wędrówek.

Pamiętaj Twoje bezpieczeństwo jest Twoją odpowiedzialnością!