LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Zakończyła się trzecia edycja akcji #sprzątaMY

Lasy Państwowe zakończyły trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainaugurował Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zebrali śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci. W okresie do 1 stycznia do końca maja br., tylko na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, z terenów leśnych zostało zebranych aż 1215 m3 śmieci, a koszt prac ich uprzatnięcia i utylizacji wyniósł niemal 412 tys. złotych.

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.

W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. W tym roku do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbyły się we wszystkich 429 nadleśnictwach.

Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.

W Nadleśnictwie Zielona Góra sprzątanie lasu odbyło się 23 czerwca w dwóch leśnictwach. W leśnictwie Wilkanowo tereny leśne sprzątała klasa IV b ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. Natomiast wolontariusze z Zielonogórskiego Obwodu ZHR uprzątali śmieci w leśnictwie Przylep.

Uczniowie klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze sprzątający śmieci w lesie (Fot. Kaja Borzęcka)

Uczniowie klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 18 prezentują zebrane w lesie śmieci (Fot. Kaja Borzęcka)

Harcerki z 30 Drużyny Harcerek Orlęta im. gen. Elżbiety Zawackiej "Zo" w Zielonej Górze sprzątają śmieci w lesie (Fot. 30 Drużyna Harcerek Orlęta im. gen. Elżbiety Zawackiej "Zo")

Zdjęcie pamiątkowe po zakończonej akcji #sprzątaMY w leśnictwie Przylep (fot. Zielonogórski Obwód ZHR)