Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ognik zaprasza!

Ognik zaprasza!

W ubiegły czwartek , tj. 7 września w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej 4, odbyło się uroczyste otwarcie „Edukacyjnej sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK”, powstałej w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna”+.

Do akcji „Ognik” czynnie włączyły się nadleśnictwa z terenu powiatu zielonogórskiego, nie tylko finansowo, ale i koncepcyjnie, a merytorycznie także pracownicy RDLP w Zielonej Górze.

,,W ramach programu w przygotowanych pomieszczeniach szkoleniowych, w tzw. „bezpiecznym domu” i „bezpiecznym lesie” strażacy będą prowadzić zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, interaktywnej wizualizacji, symulacji zagrożeń i sprzętu pożarniczego. To w nich dzieci będą mogły dowiedzieć się o zagrożeniach czyhających w pozoru bezpiecznym domowym zaciszu oraz w lesie. W przygotowanych pomieszczeniach odwzorowano rzeczywiste wnętrze mieszkania oraz urządzono salkę edukacyjną lasu, w którym dzieci zostaną zapoznane z zagrożeniami pożarowymi w miejscu zamieszkania oraz na terenach leśnych. Umieszczono tam fantomy do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej oraz telefon, przez który dzieci będą się uczyły zgłaszać zdarzenia do straży pożarnej. W „bezpiecznym domu” jest również łazienka, a w niej piecyk gazowy, gdzie strażacy zaprezentują i wytłumaczą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem), oraz zademonstrują działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem. Istotnym punktem zajęć są ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem."        (mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP Zielona Góra)

W uroczystościach otwarcia sali nie mogło zabraknąć mobilnego stoiska promocyjno-edukacyjnego Nadleśnictwa Zielona Góra. Tego dnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze brali udział w przygotowanych przez Nas leśnych zajęciach, a strażacy przygotowali dla najmłodszych sportowe konkurencje, by choć przez chwilę wcielić się w rolę strażaka.

 

A dla wszystkich, którzy chcieliby pospacerować po ,,Ogniku" oraz JRG1, zapraszamy do odwiedzenia stron: