Wydawca treści
Ochrona lasu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
- biotyczne - szkodliwe owady, grzyby pasożytnicze, ssaki roślinożerne
- abiotyczne - susze, silne wiatry, przymrozki wczesne i późne, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury
- antropogeniczne - wywołane przez człowieka: pożary, zaśmiecanie lasu, intensywna penetracja terenów leśnych przez turystów i zbieraczy runa, zanieczyszczenia przemysłowe.
- jesienne poszukiwania - wykonywane zgodnie z obowiązująca Instrukcją Ochrony Lasu poszukiwania służące do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne, głównie takich gatunków jak: barczatka sosnówka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak, siwiotek borowiec, osnuja gwiaździsta oraz gatunków z rodziny borecznikowatych. Poszukiwania prowadzi się na partiach kontrolnych składających się z 2 powierzchni próbnych (poszukiwania w ściole i na strzale drzewa - tzw. metoda dwóch drzew).
- lepowanie - polega na nakładaniu na pnie drzew opasek lub pierścieni z lepu przeciwgąsienicowego w celu uniemożliwienia gąsienicom przedostania się do koron drzew. Jest to zabieg prognostyczny, który ma na celu określenie terminu wylęgu gąsienic z jaj, kuliminacji i zakończenia ich wędrówek w korony drzew.
Nadzwyczajną wiosenną kontrolę wędrujących gąsienic w korony drzew prowadzi się na wyznaczonych drzewach lepowych, w terminie wyznaczonym przez Zespół Ochrony Lasu.
- ścinanie drzew na płachty - jedna z form prognozowania zagrożenia drzewostanów, polegająca na liczeniu gąsienic żerujących w koronie drzewa. To takie ścinanie drzewa, aby cała korona upadła na rozłożony materiał nie zahaczając wcześniej o gałęzie innych drzew, a następnie szczegółowe przejrzenie wszystkich gałązek i policzenie znajdujących się tam gąsienic. Pozwala to określić stopień zagrożenia drzewostanu poprzez określenie gatunku i stadium rozwoju szkodnika oraz optymalnego momentu do ewentualnej walki z nim.
- 2020 rok – 12 pożarów o powierzchni spalonej 1,21 ha, gdzie przeciętna powierzchnia jednego pożaru to 0,10 ha
- 2021 rok – 9 pożarów o powierzchni spalonej 0,47 ha, gdzie przeciętna powierzchnia jednego pożaru to 0,05 ha
- 2022 rok – 39 pożarów o powierzchni spalonej 3,19 ha, gdzie przeciętna powierzchnia jednego pożaru to 0,08 ha
- wywożenie śmieci do lasu,
- ruch pojazdów mechanicznych na terenach leśnych (samochody osobowe, quady, crossy itp.),
- wzniecanie pożarów (umyślne, względnie przypadkowe),
- kradzieże drewna, siatki grodzeniowej, sadzonek leśnych,
- kłusownictwo,
Najnowsze aktualności
A tak było 1 czerwca…
A tak było 1 czerwca…
1 czerwca 2017 r., leśnicy (i nie tylko) gościli w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie opowiadali małym odkrywcom o swojej pracy i ciekawostkach ze świata przyrody.
Każdy uczestnik mógł zdobyć tytuł Przyjaciela Przyrody, zbierając do indeksu pieczątki za udział w różnych konkurencjach i zabawach. Nie było taryfy ulgowej! Trzeba było wykazać się wiedzą i spostrzegawczością. Oferta na stoiskach tematycznych była bardzo zróżnicowana, a dotyczyła np. gospodarki leśnej, zwierząt, roślin, czy recyklingu. Dużym powodzeniem cieszyły się również warsztaty – plastyczne, podczas których dzieci uczyły się wykonywania własnoręcznie aplikacji na ekologicznych torbach i czerpanego papieru – wszystkie prace maluchów były niezwykłe. Ponadto odwiedził nas leśnik-sokolnik, czy aktorzy, którzy zagrali w spektaklu „Czerwony Kapturek". Podczas imprezy nie zabrakło profesjonalnych animacji.
Wydarzenie uświetniło wspólne sadzenie dębów przez Dyrektora Leszka Banacha i Prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.
Pogoda dopisała, a uśmiechy dzieci, odwiedzających nasze stoiska wskazywały, że najlepsza nauka, to właśnie ta, przez zabawę. Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z priorytetów Lasów Państwowych. Nasi edukatorzy, którzy wciąż udoskonalają swoją wiedzę, mają świetny kontakt z dziećmi i są bardzo zaangażowani w swoją pracę, co widać również na zdjęciach.
Czwartkową imprezę zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z Miastem Zielona Góra, Uniwersytetem Zielonogórskim (Wydziałem Nauk Biologicznych oraz Instytutem Sztuk Wizualnych) oraz z pomocą harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.