Wydawca treści
Ochrona lasu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
- biotyczne - szkodliwe owady, grzyby pasożytnicze, ssaki roślinożerne
- abiotyczne - susze, silne wiatry, przymrozki wczesne i późne, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury
- antropogeniczne - wywołane przez człowieka: pożary, zaśmiecanie lasu, intensywna penetracja terenów leśnych przez turystów i zbieraczy runa, zanieczyszczenia przemysłowe.
- jesienne poszukiwania - wykonywane zgodnie z obowiązująca Instrukcją Ochrony Lasu poszukiwania służące do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne, głównie takich gatunków jak: barczatka sosnówka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak, siwiotek borowiec, osnuja gwiaździsta oraz gatunków z rodziny borecznikowatych. Poszukiwania prowadzi się na partiach kontrolnych składających się z 2 powierzchni próbnych (poszukiwania w ściole i na strzale drzewa - tzw. metoda dwóch drzew).
- lepowanie - polega na nakładaniu na pnie drzew opasek lub pierścieni z lepu przeciwgąsienicowego w celu uniemożliwienia gąsienicom przedostania się do koron drzew. Jest to zabieg prognostyczny, który ma na celu określenie terminu wylęgu gąsienic z jaj, kuliminacji i zakończenia ich wędrówek w korony drzew.
Nadzwyczajną wiosenną kontrolę wędrujących gąsienic w korony drzew prowadzi się na wyznaczonych drzewach lepowych, w terminie wyznaczonym przez Zespół Ochrony Lasu.
- ścinanie drzew na płachty - jedna z form prognozowania zagrożenia drzewostanów, polegająca na liczeniu gąsienic żerujących w koronie drzewa. To takie ścinanie drzewa, aby cała korona upadła na rozłożony materiał nie zahaczając wcześniej o gałęzie innych drzew, a następnie szczegółowe przejrzenie wszystkich gałązek i policzenie znajdujących się tam gąsienic. Pozwala to określić stopień zagrożenia drzewostanu poprzez określenie gatunku i stadium rozwoju szkodnika oraz optymalnego momentu do ewentualnej walki z nim.
- 2020 rok – 12 pożarów o powierzchni spalonej 1,21 ha, gdzie przeciętna powierzchnia jednego pożaru to 0,10 ha
- 2021 rok – 9 pożarów o powierzchni spalonej 0,47 ha, gdzie przeciętna powierzchnia jednego pożaru to 0,05 ha
- 2022 rok – 39 pożarów o powierzchni spalonej 3,19 ha, gdzie przeciętna powierzchnia jednego pożaru to 0,08 ha
- wywożenie śmieci do lasu,
- ruch pojazdów mechanicznych na terenach leśnych (samochody osobowe, quady, crossy itp.),
- wzniecanie pożarów (umyślne, względnie przypadkowe),
- kradzieże drewna, siatki grodzeniowej, sadzonek leśnych,
- kłusownictwo,
Najnowsze aktualności
Dożynki w Świdnicy
Dożynki w Świdnicy
Nasze Nadleśnictwo gościło na dożynkach w zaprzyjaźnionej gminie Świdnica !
,, W zeszłą sobotę (tj. 26 sierpnia 2017 r.), pięknie przystrojona przez mieszkańców Świdnica, razem z zaproszonymi gośćmi z powiatu zielonogórskiego obchodziła święto plonów i rolników - Dożynki Powiatowo-Gminne. Obchody rozpoczęła uroczysta msza w kościele Matki Boskiej Królowej Polski, po której barwny korowód dożynkowy, z orkiestrą dętą oraz włodarzami dożynkowymi na czele, przeniósł uroczystość do parku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy. W części oficjalnej, podczas której w ramach ceremoniału dożynkowego, Starosta i Starościna dożynek przekazali chleb Wójtowi Gminy Świdnica – Adamowi Jaskulskiemu oraz Staroście Zielonogórskiemu – Dariuszowi Wróblewskiemu, powitani zostali wszyscy zaproszeni goście oraz wręczone zostały odznaczenia i nagrody Powiatu Zielonogórskiego."
Dożynkowej imprezie towarzyszyły stoiska promocyjne przygotowane przez lokalne samorządy, instytucje rolnicze, Nadleśnictwo Krzystkowice oraz Nadleśnictwo Zielona Góra. Oba Nadleśnictwa zaprezentowały swoje mobilne stanowiska promocyjno-edukacyjne. Można było posłuchać odgłosów leśnych zwierząt, porozpoznawać tropy zwierząt (ochoczo odciskali w piasku tropy dorośli!), odgadnąć drzewa leśne po konturach liści, czy poznać fascynujące drewno różnych gatunków drzew leśnych. Nie mogło oczywiście zabraknąć przyjemnego dźwięku wirującego koła foruny, po którym zadawane były leśne zagadki. W namiocie obok, u zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Krzystkowice, leśnicy prezentowali, jak na przestrzeni ostatnich dekad zmieniało się polskie leśnictwo. Uczestnicy dożynek mieli okazję do własnoręcznego odbicia daty dożynek na próbkach drewna, starym numeratorem do numerowania sztuk drewna. Wszyscy mogli także podszkolić swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w namiocie użyczonym przez Państwową Straż Pożarną w Zielonej Górze, w którym ochotnicy z OSP prowadzili zajęcia na fantomach.
,,W trakcie dożynek tradycyjnie odbył się również Turniej Gmin 2017. W turnieju udział wzięli przedstawiciele kilku gmin z terenu Powiatu Zielonogórskiego, gospodarz tegorocznych dożynek - Gmina Świdnica, Gmina Zabór, Gmina Bojadła, Gmina Czerwieńsk, Gmina Trzebiechów i Gmina Kargowa. Po zaciętej walce wszystkich drużyn, ostatecznie na podium stanęła Gmina Świdnica, a członkowie drużyny w nagrodę polecą samolotem do Warszawy, w wybranym przez siebie terminie. Natomiast wieczór rozpoczął się od pełnego magii pokaz teatru ognia ARDENTI CORDE z Bojadeł, a na koniec publiczność rozbawił znany już mieszkańcom naszej gminy Awiński Show."