Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Prace z zakresu użytkowania lasu wykonywane są w sposób spełniający szczególne wymagania, które niwelują lub znacznie ograniczają ewentualne niekorzystne wpływy na ekosystem leśny. Podczas prowadzenia wycinki drzew stosuje się tzw. rębnie częściowe (częściowe wycięcie drzewostanu) zmniejszając tym samym ilość rębni zupełnych (całkowitego wycięcia drzewostanu z określonej powierzchni). Podczas prac zrębowych pozostawiane są fragmenty dojrzałego drzewostanu wraz z rosnąca pod jego okapem roślinnością (do 5 % powierzchni zrębu), a także pozostawiane są drzewa dziuplaste i tzw. ekologiczne, które mogą stanowić miejsce dla życia wielu organizmów. Maszyny pracujące w lesie przy wycince i zrywce drewna muszą spełniać określone normy techniczne, dzięki czemu ich praca nie wpływa negatywnie na glebę, pozostawioną szatę rośliną i atmosferę.
 
Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na rynek polski.
 
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w Planie Urządzenia Lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
Wycinka drzew prowadzona przez Nadleśnictwo jest jednym z elementów zrównoważonej gospodarki leśnej i pozyskiwane w ten sposób drewno posiada specjalne certyfikaty. Kupując tak oznaczone produkty można mieć pewność, że pochodzą one z lasu zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody.
 
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym Planie Urządzenia Lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55% przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m3 drewna.
 
Pozyskane drewno pochodzi z:
  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów,
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu,
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
 
Rodzaje użytkowania lasu
 
Określenia i przyjęcia etatów cięć dokonuje się w oparciu o Instrukcję Urządzania Lasu. Na przyjęcie odpowiednich etatów mają wpływ głównie potrzeby hodowlane wynikłe z aktualnego stanu drzewostanów w Nadleśnictwie Zielona Góra, a także pilność przebudowy drzewostanów.
 
Wykorzystanie drzewostanów pod względem zasobności w dziesięcioleciu w poszczególnych kategoriach waha się w granicach do 55,28% w klasach odnowienia, do 42,02% w drzewostanach rębnych i 51,18% drzewostanów przeszłorębnych. Wykorzystanie bazy drzewostanów przy lokalizacji cięć jest poprawne, pozwala realizować optymalne cele z zachowaniem ładu czasowego i przestrzennego.
 
Nadleśnictwo prowadzi działania na podstawie tworzonego 3-etapowo, z możliwością konsultacji społecznych, Planu Urządzania Lasu.
 
Lasy gospodarcze Nadleśnictwa Zielona Góra stanowiące główne zaplecze surowca drzewnego dla przemysłu zajmują powierzchnię ok. 16 tys. ha a poziom pozyskania drewna wynosi 75 tys. m

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Zielona Góra

Wilkanowo Przysiółek Rybno 31, 65-950 Zielona Góra

 

na podstawie  art. 38 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28.09.1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2017 r. Nr 788) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20.04.2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych (Dz. U. Nr 78, poz. 532)

 

O G Ł A S Z A

PISEMNY PRZETARG NIEOGRANICZONY

 

na sprzedaż stanowiącej własność Skarbu Państwa, pozostającej w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa Zielona Góra nieruchomości – lokalu niemieszkalnego użytkowego wraz z udziałem w prawie własności gruntu, na którym posadowiony jest budynek, w którym znajduje się lokal.

 

  1. Oznaczenie nieruchomości wg księgi wieczystej: KW nr ZG1E/00065065/2: działka nr 863/2, Wilkanowo, Gmina Świdnica. Lokal powinien zostać wyodrębniony przez kupującego z księgi wieczystej ZG1E/00065065/2

  2. Oznaczenie nieruchomości wg danych z ewidencji gruntów i budynków:woj. lubuskie, powiat zielonogórski, gmina Świdnica, obręb nr 0011 Wilkanowo, miejscowość Wilkanowo, działka nr 863/2, Rodzaj użytku: B (tereny mieszkaniowe); Powierzchnia działki - 0,0600 ha

  3. Powierzchnia nieruchomości (lokalu): 17,64 m2,udział w gruncie przypisany do lokalu 46/1000, udział w budynku gospodarczym 0,5 m2

  4. Opis nieruchomości: Nieruchomość stanowi lokal użytkowy nr 33/7 o powierzchni 17,64 m2, położony na 2 piętrze (poddaszu) budynku mieszkalnego, wyposażony w instalację elektryczną (z możliwością wykonania instalacji wod-kan, i gazowej znajdującej się w budynku). Podłoga drewniana zniszczona, stolarka okienna nieszczelna, brak sanitariatu w lokalu, ogrzewanie – piec węglowy. Lokal wymaga generalnego remontu.

  5. Przeznaczenie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego: Zgodnie z SUiKZP działka położona jest na obszarze przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe.

  6. Sposób zagospodarowania nieruchomości: niezagospodarowana.

  7. Obciążenia nieruchomości: brak.

  8. Zobowiązania, których przedmiotem jest nieruchomość: brak.

  9. Informacja o wpisie nieruchomości do rejestru zabytków: niewpisana.

  10. Cena wywoławcza nieruchomości: 6.000,00 zł (sześć tysięcy 00/100 złotych) netto. Cena netto zaproponowana w ofercie musi być większa od ceny wywoławczej netto. Cena netto oferty wybranej jako najkorzystniejsza w przetargu zostanie powiększona o obowiązujący na dzień sprzedaży podatek od towarów i usług.

  11. Termin i miejsce, w których można się zapoznać z dodatkowymi informacjami dotyczącymi nieruchomości: w siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra w Wilkanowie, Przysiółek Rybno 31, 65 950 Zielona Góra, w dni robocze, w godzinach 7:00 – 15:00; w „Regulaminie przetargów” umieszczonym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Nadleśnictwa Zielona Góra w zakładce „Wystąpienia, komunikaty i ogłoszenia”: http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_zielona_gora/nadl_zielona_gora/komunikaty_i_ogloszenia; na stronie internetowej Nadleśnictwa Zielona Góra www.zielonagora.zielonagora.lasy.gov.pl ; na tablicy ogłoszeń w siedzibie Nadleśnictwa.

  12. Termin i miejsce przetargu: Siedziba Nadleśnictwa Zielona Góra w Wilkanowie, Przysiółek Rybno 31, 65-950 Zielona Góra, w świetlicyw dniu 05.10.2017 r. o godzinie 09:15.

  13. Wysokość wadium, jego forma, termin i miejsce wniesienia: Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 600,00 zł (sześćset złotych 00/100). Wadium może być wniesione w formie pieniężnej lub w formie gwarancji bankowej. Wadium w formie pieniężnej należy wnieść na rachunek Nadleśnictwa Zielona Góra w BGŻ S.A. Zielona Góra, nr rachunku 63 2030 0045 1110 0000 0052 6360, z dopiskiem „Wadium - przetarg na sprzedaż lokalu użytkowego Wilkanowo Przysiółek Rybno 33/7” w nieprzekraczalnym terminie do dnia04.10.2017 r. do godziny 12:00. Wadium w formie gwarancji bankowej należy złożyć w formie oryginału bezpośrednio w sekretariacie Nadleśnictwa Zielona Góra do dnia 04.10.2017 r. do godziny 12:00.Wymagany termin ważności wadium złożonego w formie gwarancji bankowej powinien wynosić co najmniej 90 dni, licząc od dnia otwarcia przetargu.

  14. Termin i miejsce składania pisemnych ofert: Oferty w zaklejonych kopertach należy składać w siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra w Wilkanowie, Przysiółek Rybno 31, 65-950 Zielona Góra, w sekretariaciew terminie do dnia 05.10.2017 r. do godziny 09:00. Oferty można przesłać pocztą, kurierem albo złożyć osobiście. Na kopercie z ofertą należy umieścić nazwę i adres oferenta, nazwę i adres sprzedającego oraz napis: „Oferta na sprzedaż lokalu użytkowego Wilkanowo Przysiółek Rybno 33/7 – nie otwierać przed 05.10.2017 r. godz. 09:15”.

  15. Elementy oferty, które będą miały wpływ na jej ocenę: Cena 100%. Proponowany sposób zagospodarowania lokalu musi odpowiadać ogólnemu charakterowi budynku, w którym lokal się mieści.

  16. Sposób oceny elementów oferty, o których mowa w pkt 15 ogłoszenia: Sprzedający oceni proponowany sposób zagospodarowania lokalu pod względem uciążliwości dla mieszkańców. Oferty przedstawiające sposób zagospodarowania niezgodny z wymaganiem sprzedającego będą odrzucone.

  17. Termin zapłaty ceny nabycia nieruchomości: Osoba ustalona jako nabywca nieruchomości zobowiązana jest nie później niż na 1 dzień przed wyznaczonym terminem podpisania umowy notarialnej przenoszącej własność nieruchomości zapłacić kwotę równą 100% ceny nieruchomości osiągniętej w przetargu.

  18. Informacja o skutkach niezawarcia umowy sprzedaży bez usprawiedliwionej przyczyny: Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży nieruchomości w miejscu i terminie podanym przez Nadleśnictwo, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi.

  19. Sprzedającemu przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

     

 

Ogłoszenie zamieszcza się:

- na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Nadleśnictwa Zielona Góra

- na stronie internetowej Nadleśnictwa Zielona Góra

- na tablicy ogłoszeń siedzibie Nadleśnictwa

- w prasie o zasięgu obejmującym co najmniej powiat, na terenie którego jest położona nieruchomość, ukazującej się nie rzadziej niż raz w tygodniu (Gazeta Lubuska)