Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary chronionego krajobrazu obejmują tereny chronione ze względu na wyróżniający się, zróżnicowany krajobraz, wartościowe ze względów turystycznych i wypoczynkowych oraz pełnienie funkcji korytarzy ekologicznych.
Obszary Chronionego Krajobrazu :
Podstawą prawną funkcjonowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra są:
- Uchwała nr XXIX/455/17 Sejmiku Województwa Lubuskiego w sprawie obszaru chronionego krajobrazu o nazwie „Krośnieńska Dolina Odry”: obszar o całkowitej powierzchni 12.488,70 ha położony na terenie gminy Czerwieńsk (5.676,40 ha), Sulechów (1.225,90 ha), Gubin(50,58 ha), Krosno Odrzańskie ( 4.284,82 ha ), miasto Zielona Góra (1211,00 ha);
- Uchwała nr IX/88/15 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 8 czerwca 2015r. w sprawie wyznaczenia obszaru chronionego krajobrazu „Wzniesienia Zielonogórskie”: obszar o całkowitej powierzchni 2302,40 ha położony na terenie gminyŚwidnica;
- Uchwała nr XX/228/16 z dnia 16 maja 2016r. Sejmiku Województwa Lubuskiego w sprawie wyznaczenia obszaru chronionego krajobrazu o nazwie „Dolina Śląskiej Ochli” -obszar o całkowitejpowierzchni9.641,89 ha położony na terenie gminy Kożuchów ( 431,57 ha), Otyń (2287,21 ha), Nowogród Bobrzański 108,49 ha), Świdnica (2837,74 ha), miasto Zielona Góra (3976,88 ha)
Najnowsze aktualności
Ognik zaprasza!
Ognik zaprasza!
W ubiegły czwartek , tj. 7 września w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej 4, odbyło się uroczyste otwarcie „Edukacyjnej sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK”, powstałej w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna”+.
Do akcji „Ognik” czynnie włączyły się nadleśnictwa z terenu powiatu zielonogórskiego, nie tylko finansowo, ale i koncepcyjnie, a merytorycznie także pracownicy RDLP w Zielonej Górze.
,,W ramach programu w przygotowanych pomieszczeniach szkoleniowych, w tzw. „bezpiecznym domu” i „bezpiecznym lesie” strażacy będą prowadzić zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, interaktywnej wizualizacji, symulacji zagrożeń i sprzętu pożarniczego. To w nich dzieci będą mogły dowiedzieć się o zagrożeniach czyhających w pozoru bezpiecznym domowym zaciszu oraz w lesie. W przygotowanych pomieszczeniach odwzorowano rzeczywiste wnętrze mieszkania oraz urządzono salkę edukacyjną lasu, w którym dzieci zostaną zapoznane z zagrożeniami pożarowymi w miejscu zamieszkania oraz na terenach leśnych. Umieszczono tam fantomy do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej oraz telefon, przez który dzieci będą się uczyły zgłaszać zdarzenia do straży pożarnej. W „bezpiecznym domu” jest również łazienka, a w niej piecyk gazowy, gdzie strażacy zaprezentują i wytłumaczą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem), oraz zademonstrują działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem. Istotnym punktem zajęć są ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem." (mł. bryg. Ryszard Gura – oficer prasowy KM PSP Zielona Góra)
W uroczystościach otwarcia sali nie mogło zabraknąć mobilnego stoiska promocyjno-edukacyjnego Nadleśnictwa Zielona Góra. Tego dnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze brali udział w przygotowanych przez Nas leśnych zajęciach, a strażacy przygotowali dla najmłodszych sportowe konkurencje, by choć przez chwilę wcielić się w rolę strażaka.
A dla wszystkich, którzy chcieliby pospacerować po ,,Ogniku" oraz JRG1, zapraszamy do odwiedzenia stron:
Sala główna Ognika: https://goo.gl/maps/UTvBKJXCXWw
Sala leśna: https://goo.gl/maps/gGgPYuNufy52
Jest moc !: https://www.google.pl/…/data=!3m6!1e1!3m4!1sAF1QipN2JLEzHYk…
Piętro JRG: https://www.google.pl/…/data=!3m6!1e1!3m4!1sAF1QipM2Kh9nU8q…...
Samochód Ratownictwa Wysokościowego: https://goo.gl/maps/41VuhKgLhRs
Przyjemnego spaceru!