Wydawca treści Wydawca treści

Warto zobaczyć

Na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zielona Góra znajduje się co najmniej kilkanaście ważniejszych obiektów kultury materialnej: 6 cmentarzy, 1 pomnik, 1 wieża obserwacyjna murowana, 3 stanowiska z bunkrami i co najmniej 3 stanowiska kurhanów.

Wieża Wilkanowska
Najciekawszym i najbardziej wartościowym z wymienionych obiektów jest murowana wieża obserwacyjna (o wysokości 21 m), usytuowana na najwyższym wzniesieniu Wału Zielonogórskiego, na szczycie Kosowej Góry (221 m n.p.m.). Zbudowana ona została w 1902 roku przez Zielonogórski Związek Winiarzy i Kupców na cześć „żelaznego kanclerza" Ottona von Bismarcka według obowiązującego wzoru architektonicznego opracowanego przez Wilhelma Kreisa z Düsseldorfu. Drewniane, metalowe oraz murowane wieże tego typu budowano na całym świecie. W sumie powstało ich 238, z czego zachowało się 168 (w tym 17 na terenie Polski). Do budowy wieży z czerwonej cegły na Wilkanowskiej Górze użyto najprawdopodobniej cegieł wyprodukowanych w miejscowej cegielni położonej przy dzisiejszej ulicy Ceramicznej. Obecnie wieża służy jako przeciwpożarowy punkt obserwacyjny i ważny obiekt turystyczny w miejscu przecięcia się kilku szlaków. 
Wieżę udostępnia się turystom zorganizowanym po wcześniejszym zgłoszeniu w Biurze Nadleśnictwa.
 
Ewenementem jest usytuowanie aż 3 muzeów w miejscowościach nie będących miastami. Chodzi tu o: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy i Muzeum Etnograficzne w Ochli, z których każde stanowi ogromną atrakcję dla zwiedzających.
 
Muzeum Etnograficzne Skansen z siedzibą w Ochli, umiejscowione w XVIII-wiecznej byłej leśniczówce
Na obszarze 13 ha zgromadzono i objęto ochroną ponad 60 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej czterech sąsiadujących ze sobą rejonów etnograficznych. Na terenie skansenu od wiosny do zimy odbywają się liczne imprezy tematyczne, którym towarzyszą jarmarki rękodzieła ludowego, warsztaty i pokazy.
 
Siedziba muzeum mieści się w pałacu wzniesionym w 1602 r. w stylu renesansowym. Ekspozycja archeologiczna obejmuje historię regionu do czasu nowożytnych. Oprócz czterech ekspozycji stałych wystawiane są także ekspozycje czasowe.
 
Miłośników militariów zainteresuje wycieczka szlakiem prowadzącym do Drzonowa, gdzie mieści się Lubuskie Muzeum Wojskowe, a w nim m.in. ekspozycje dotyczące Wojska Polskiego od 1914 r., dawnej broni, a także plenerowa ekspozycja ciężkiego sprzętu wojskowego. 
 
Najbardziej okazałe bunkry znajdują na terenie leśnictwa Świdnica obr. Wilkanowo. Dwa żelbetowe bunkry o wymiarach: 15 m (wysokość), 20 m (średnica), 1,6 m (grubość ścian), 3 m (grubość stropodachu), wybudowane zostały około roku 1938. Mogły one dawniej służyć jako magazyn paliwa oraz maszynownia wyposażona w agregaty prądotwórcze. W obiektach tych ulokowano Niemieckie Radio Wrocław.
 
Osobliwością zielonogórskich wzgórz są tajemnicze doły, brane często za leje po bombach, a w rzeczywistości stanowiące efekt szkód pokopalnianych. Lodowiec spiętrzał w tym miejscu skały trzeciorzędowe wraz z węglem brunatnym, który później wydobywano w okolicach Zielonej Góry. Ślady tej eksploatacji są widoczne w zielonogórskich lasach właśnie w postaci dołów. Pierwszy szyb „Emilia" otwarto w 1840 r. i wydobywano w nim węgiel przez blisko 100 lat. 
 
Zespoły parkowo-dworskie 
Na terenach wiejskich w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Zielona Góra występuje kilka parków podworskich, z czego dwa, Arboretum w Nietkowie i Park w Buchałowie, położone są na gruntach administrowanych przez Nadleśnictwo. 
Arboretum w Nietkowie o powierzchni badawczej (1,85 ha) założone zostało w latach 80-tych XIX wieku przez szkółkę Spaetha, której głównym celem było zgromadzenie kolekcji egzotycznych drzew iglastych i liściastych. Kolekcja ta (około 150 gatunków) została podczas powodzi w lecie 1997 roku podtopiona, na skutek czego obumarło 220 drzew różnych gatunków. Za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody drzewa te zostały usunięte, a w chwili obecnej Urząd Miasta i Gminy Czerwieńsk realizuje przy wsparciu Nadleśnictwa projekt rewitalizacji arboretum.
Park w Buchałowie zajmuje powierzchnię 2,27 ha. W drzewostanie o charakterze parkowym występuje 8 zatwierdzonych w 1986 r. pomników przyrody, z czego 4 to dęby szypułkowe, 2 dęby czerwone, cis pospolity zbiorowy i 1 platan klonolistny (pomnik zbiorowy z dwóch drzew). Aktualny skład drzewostanu wskazuje na to, że charakter parku ukształtowany został około 1920 r. Park przylega do szosy Buchałów – Drzonów i zabudowań wiejskich, na skutek czego podlega silnej antropopresji i jest wystawiony na zagrożenia związane z działalnością człowieka. Obiekt nie został wpisany do rejestru zabytków woj. lubuskiego. 
 
Stanowiska archeologiczne 
Z lasami Nadleśnictwa Zielona Góra i ich najbliższym otoczeniem wiąże się 26 zlokalizowanych stanowisk archeologicznych zaewidencjonowanych w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. 6 spośród nich zostało w 1971 r. wpisanych do rejestru zabytków. Największe zagęszczenie stanowisk archeologicznych występuje na północ od wsi Letnica, między Świdnicą a Piaskami, oraz między Sudołem - Płotami - Czerwieńskiem a Wysokiem.
 
W oddz. leśnictwa Łężyce obr. Nietków znajduje się niewielki murowany pomnik sprzed II wojny światowej, upamiętniający śmierć miejscowego Nadleśniczego. Na pomniku tym znajduje się napis w języku niemieckim: „Dem Andenken des Oberförsters Klee 1867-1908" [tł. „Pamięci nadleśniczego Klee 1867-1908"].

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Zielona Góra

Wilkanowo Przysiółek Rybno 31, 65-950 Zielona Góra

 

na podstawie  art. 38 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28.09.1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2017 r. Nr 788) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20.04.2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych (Dz. U. Nr 78, poz. 532)

 

O G Ł A S Z A

PISEMNY PRZETARG NIEOGRANICZONY

 

na sprzedaż stanowiącej własność Skarbu Państwa, pozostającej w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa Zielona Góra nieruchomości – lokalu niemieszkalnego użytkowego wraz z udziałem w prawie własności gruntu, na którym posadowiony jest budynek, w którym znajduje się lokal.

 

  1. Oznaczenie nieruchomości wg księgi wieczystej: KW nr ZG1E/00065065/2: działka nr 863/2, Wilkanowo, Gmina Świdnica. Lokal powinien zostać wyodrębniony przez kupującego z księgi wieczystej ZG1E/00065065/2

  2. Oznaczenie nieruchomości wg danych z ewidencji gruntów i budynków:woj. lubuskie, powiat zielonogórski, gmina Świdnica, obręb nr 0011 Wilkanowo, miejscowość Wilkanowo, działka nr 863/2, Rodzaj użytku: B (tereny mieszkaniowe); Powierzchnia działki - 0,0600 ha

  3. Powierzchnia nieruchomości (lokalu): 17,64 m2,udział w gruncie przypisany do lokalu 46/1000, udział w budynku gospodarczym 0,5 m2

  4. Opis nieruchomości: Nieruchomość stanowi lokal użytkowy nr 33/7 o powierzchni 17,64 m2, położony na 2 piętrze (poddaszu) budynku mieszkalnego, wyposażony w instalację elektryczną (z możliwością wykonania instalacji wod-kan, i gazowej znajdującej się w budynku). Podłoga drewniana zniszczona, stolarka okienna nieszczelna, brak sanitariatu w lokalu, ogrzewanie – piec węglowy. Lokal wymaga generalnego remontu.

  5. Przeznaczenie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego: Zgodnie z SUiKZP działka położona jest na obszarze przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe.

  6. Sposób zagospodarowania nieruchomości: niezagospodarowana.

  7. Obciążenia nieruchomości: brak.

  8. Zobowiązania, których przedmiotem jest nieruchomość: brak.

  9. Informacja o wpisie nieruchomości do rejestru zabytków: niewpisana.

  10. Cena wywoławcza nieruchomości: 6.000,00 zł (sześć tysięcy 00/100 złotych) netto. Cena netto zaproponowana w ofercie musi być większa od ceny wywoławczej netto. Cena netto oferty wybranej jako najkorzystniejsza w przetargu zostanie powiększona o obowiązujący na dzień sprzedaży podatek od towarów i usług.

  11. Termin i miejsce, w których można się zapoznać z dodatkowymi informacjami dotyczącymi nieruchomości: w siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra w Wilkanowie, Przysiółek Rybno 31, 65 950 Zielona Góra, w dni robocze, w godzinach 7:00 – 15:00; w „Regulaminie przetargów” umieszczonym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Nadleśnictwa Zielona Góra w zakładce „Wystąpienia, komunikaty i ogłoszenia”: http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_zielona_gora/nadl_zielona_gora/komunikaty_i_ogloszenia; na stronie internetowej Nadleśnictwa Zielona Góra www.zielonagora.zielonagora.lasy.gov.pl ; na tablicy ogłoszeń w siedzibie Nadleśnictwa.

  12. Termin i miejsce przetargu: Siedziba Nadleśnictwa Zielona Góra w Wilkanowie, Przysiółek Rybno 31, 65-950 Zielona Góra, w świetlicyw dniu 05.10.2017 r. o godzinie 09:15.

  13. Wysokość wadium, jego forma, termin i miejsce wniesienia: Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 600,00 zł (sześćset złotych 00/100). Wadium może być wniesione w formie pieniężnej lub w formie gwarancji bankowej. Wadium w formie pieniężnej należy wnieść na rachunek Nadleśnictwa Zielona Góra w BGŻ S.A. Zielona Góra, nr rachunku 63 2030 0045 1110 0000 0052 6360, z dopiskiem „Wadium - przetarg na sprzedaż lokalu użytkowego Wilkanowo Przysiółek Rybno 33/7” w nieprzekraczalnym terminie do dnia04.10.2017 r. do godziny 12:00. Wadium w formie gwarancji bankowej należy złożyć w formie oryginału bezpośrednio w sekretariacie Nadleśnictwa Zielona Góra do dnia 04.10.2017 r. do godziny 12:00.Wymagany termin ważności wadium złożonego w formie gwarancji bankowej powinien wynosić co najmniej 90 dni, licząc od dnia otwarcia przetargu.

  14. Termin i miejsce składania pisemnych ofert: Oferty w zaklejonych kopertach należy składać w siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra w Wilkanowie, Przysiółek Rybno 31, 65-950 Zielona Góra, w sekretariaciew terminie do dnia 05.10.2017 r. do godziny 09:00. Oferty można przesłać pocztą, kurierem albo złożyć osobiście. Na kopercie z ofertą należy umieścić nazwę i adres oferenta, nazwę i adres sprzedającego oraz napis: „Oferta na sprzedaż lokalu użytkowego Wilkanowo Przysiółek Rybno 33/7 – nie otwierać przed 05.10.2017 r. godz. 09:15”.

  15. Elementy oferty, które będą miały wpływ na jej ocenę: Cena 100%. Proponowany sposób zagospodarowania lokalu musi odpowiadać ogólnemu charakterowi budynku, w którym lokal się mieści.

  16. Sposób oceny elementów oferty, o których mowa w pkt 15 ogłoszenia: Sprzedający oceni proponowany sposób zagospodarowania lokalu pod względem uciążliwości dla mieszkańców. Oferty przedstawiające sposób zagospodarowania niezgodny z wymaganiem sprzedającego będą odrzucone.

  17. Termin zapłaty ceny nabycia nieruchomości: Osoba ustalona jako nabywca nieruchomości zobowiązana jest nie później niż na 1 dzień przed wyznaczonym terminem podpisania umowy notarialnej przenoszącej własność nieruchomości zapłacić kwotę równą 100% ceny nieruchomości osiągniętej w przetargu.

  18. Informacja o skutkach niezawarcia umowy sprzedaży bez usprawiedliwionej przyczyny: Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży nieruchomości w miejscu i terminie podanym przez Nadleśnictwo, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi.

  19. Sprzedającemu przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

     

 

Ogłoszenie zamieszcza się:

- na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Nadleśnictwa Zielona Góra

- na stronie internetowej Nadleśnictwa Zielona Góra

- na tablicy ogłoszeń siedzibie Nadleśnictwa

- w prasie o zasięgu obejmującym co najmniej powiat, na terenie którego jest położona nieruchomość, ukazującej się nie rzadziej niż raz w tygodniu (Gazeta Lubuska)