Aktualności Aktualności

Powrót

#sprzątaMY lasy- relacja

#sprzątaMY lasy- relacja

W piątek 20 września, kiedy na całym globie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY, w Nadleśnictwie Zielona Góra na wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu lasu czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie- leśnicy.

O godzinie 8:00 pod zielonogórkim amfiteatrem rozpoczęliśmy Naszą wspólną akcję. Grupa ok. 50 harcerzy (reprezentanci Zielonogórskiego Obwodu ZHR oraz Hufiec Zielona Góra ZHP), wyposażonych w rękawice i worki na śmieci, nie oglądając się na innych, zawstydzając śmiecących,  sprzątali tego dnia Wzgórza Piastowskie i tereny leśne Nadleśnictwa Zielona Góra. Ku Naszemu zasmuceniu uzbieraliśmy ok. 2 m3 śmieci. Odpady po zakończonej akcji zostały wywiezione na wysypisko śmieci przez pracowników ZGM w Zielonej Górze, w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Panu Arkadiuszowi Orzeszko, kierownikowi Działu Utrzymania Lasów z ZGM w Zielonej Górze, za okazaną pomoc i wsparcie!

 

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

 

 

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Nadleśnictwo Zielona Góra w zeszłym roku na ten cel przeznaczyło 60 tys. zł. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

 

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy