Aktualności Aktualności

Powrót

Eko Choinka 2021

Eko Choinka 2021

Co zrobić z choinkami po świętach? Czy mogą powrócić do natury? Przyłącz się do ekologicznej akcji i zamiast wyrzucać drzewko świąteczne przekaż je do recyklingu w ramach Eko Choinki

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra we współpracy z zielonogórskim Zakładem Gospodarki Komunalnej zapraszają na poświąteczną akcję Eko Choinka! W Winnym grodzie już po raz czwarty będą zbierane choinki, które straciły swój blask i powtórnie zostaną wykorzystane – dla dobra przyrody i dla ludzi.

Już niebawem ruszy Eko Patrol!

W ramach tegorocznej akcji, mimo iż finałowy piknik edukacyjny nie odbędzie się, nie zabraknie cyklu działań proekologicznych.  Już od 9 stycznia 2021 r. ruszy Choinkowy Eko Patrol, w ramach którego pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w wybrane dni będą zbierali drzewka spod pergol śmietnikowych.


Eko Choinka po raz pierwszy wystartowała w roku 2018 i stała się tradycyjną akcją proekologiczną zielonogórzan (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Choinki, od mieszkańców Zielonej Góry odbierane będą od godz. 6:00, wg ustalonego harmonogramu pracy Eko Patroli. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby drzewka zostały wystawione przed pergole śmietnikowe odpowiednio wcześniej. Harmonogram zbiórki choinek, wraz z wskazaniem poszczególnych ulic Zielonej Góry dostępny jest na stronach internetowych i profilach społecznościowych organizatorów oraz partnera wydarzenia.

Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!
To nie koniec działań zaplanowanych przez organizatorów. W tym roku pod hasłem „DOBRO Z NATURY” zostanie zorganizowana twórcza akcja charytatywna zielonogórskich leśników i artystów, w ramach której wykorzystane zostanie drewno z zeszłorocznej choinki zdobiącej serce Zielonej Góry. Inicjatywa obejmie przekazanie dla pięciu chętnych do współpracy artystów specjalnie przygotowanych desek z drewna jodłowego w celu wykonania pracy, która następnie zostanie przekazana na cele charytatywne. Osoby zainteresowane wsparciem akcji poprzez wykonanie autorskiej pracy na bazie tego szczególnego drewna mogą się zgłaszać bezpośrednio do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wysyłając email na adres komunikacja@zielonagora.lasy.gov.pl – liczy się kolejność zgłoszeń.


Dziecięce meble wykonane z choinki zdobiącej w minionym roku deptak leśnicy przekazali do zielonogórskiego szpitala, natomiast w tym roku – w ramach recyklingu zeszłorocznej choinki przygotowane zostały metrowe deski, które przekazane zostaną zielonogórskim artystom, a później trafią na aukcje charytatywne (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Z jodły zdobiącej w 2018 roku zielonogórski deptak powstały drewniane meble, które leśnicy przekazali dla pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Natomiast z zeszłorocznej - nieco smuklejszej choinki wykonane zostały drewniane krążki, które są malowane przez leśników i trafiają na aukcję dla dzielnej Ani - kilkumiesięcznej zielonogórzanki, która walczy z chorobą SMA1 (link). Z odziomkowej - najgrubszej części drzewa świątecznego przygotowane zostały jodłowe deski, które również zostaną przeznaczone na szczytny cel - najpierw trafią do zielonogórskich artystów, a następnie zostaną przekazane na aukcje charytatywne.


Drewniane krązki pomalowane przez zielonogórskich leśników przeznaczane są na licytację dla dzielnej Ani z SMA (fot. Anna Niemiec, Urszula Kaczała)

Recykling to kluczowe działanie Eko Choinki!

W ramach akcji nie zabraknie corocznego zrębkowania. Choinki odebrane od mieszkańców przez Eko Patrole, zostaną poddane rozdrobnieniu dzięki czemu wytworzony zostanie naturalny nawóz.
O szczegółach akcji dotyczących poszczególnych działań, w tym o ewentualnej możliwości pobrania wspominanego nawozu będzie można dowiedzieć się śledząc na bieżąco profile społecznościowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowychw Zielonej Górze, Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.


Recykling choinek to idea Eko Choinki dzięki której drzewka w formie naturalnego nawozu mogą powrócić do natury! (fot. Ewelina Fabiańczyk)

 


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy