Aktualności
Piękny zimowy krajobraz widziany z wieży Wilkanowskiej! Ale widok!
Piękny zimowy krajobraz widziany z wieży Wilkanowskiej! Ale widok!
Wieża Wilkanowska znajdująca na Wzgórzach Piastowskich to częste miejsce spacerów mieszkańców Zielonej Góry.
Wieża na Kosowej Górze to jedna z 240 tego typu wież wybudowanych na świecie. Wznoszone były w latach 1869-1934 głównie na terytorium ówczesnej Rzeszy Niemieckiej, Austro-Węgier, jak i byłych kolonii (Afryka) oraz Chile, na cześć jednego z twórców i Kanclerza II Rzeszy Otto von Bismarcka. Do dnia dzisiejszego zachowały się 172 budowle. Na terenie dzisiejszej Polski powstało 40 wież, z których do dnia dzisiejszego zachowało się 17.
Wieża Wilkanowska (fot. K. Moroz)
Wieżę Wilkanowską ufundowało Obywatelskie Stowarzyszenie Rzemieślników i Winiarzy z Zielonej Góry, w 75 lecie swojego istnienia. Kamień węgielny pod budowę wieży, zaprojektowanej przez miejskiego inspektora budowlanego Alberta Severina, położono 1 kwietnia 1902 roku w rocznicę urodzin ,,żelaznego kanclerza". Prace wykonywane przez mistrza murarskiego z Zielonej Góry- Carla Mühla, ukończono 23.08.1902 roku.
Wieża ma 20 metrów wysokości i posadowiona jest na najwyższym wzniesieniu Wału Zielonogórskiego, na szczycie Góry Wilkanowskiej (Kosowej Góry), na wysokości 221,5 m n.p.m.). Znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta Zielonej Góry na terenie gminy Świdnica w pobliżu wsi Wilkanowo. Od nazwy tej wsi po II wojnie światowej wzięła swoją nazwę wieża.
Wieża Wilkanowska kiedyś i obecnie (fot. Kolekcja dra Grzegorza Biszczanika)
Do budowy wieży użyto cegieł wyprodukowanych najprawdopodobniej z miejscowej cegielni, położonej przy dzisiejszej ulicy Ceramicznej w Zielonej Górze. Kwadratowa dobudówka z murem schodkowym służyła i służy obecnie jako wiatrochron. Na wieży powyżej dobudówki zamocowany był herb oraz medalion Kanclerza Otto von Bismarcka, wykonany w fabryce kamieni sztucznych A. Ribbecka (obecnie logo Lasów Państwowych).
Jej pierwotne przeznaczenie jako ,,wieży ogniowej” spełniano za pomocą ogni bengalskich, odpalanych w misie ogniowej zamontowanej na platformie widokowej, kilka razy do roku na cześć Otto von Bismarcka. Miedziana misa ogniowa o średnicy 60 cm była relatywnie nieduża, w porównaniu do urządzeń tego typu montowanych na innych wieżach.
Obecnie, ta ciekawa budowla pełni funkcję wieży przeciwpożarowej oraz jest jednym z elementów biegnącej do niej ścieżki edukacyjnej. Pod wieżą znajduje się ważny zielonogórski węzeł szlaków turystycznych PTTK oraz nordic walking. Stanowi istotny element sieci dostrzegalni rozmieszczonych na obszarze Nadleśnictw: Zielona Góra, Nowa Sól, Krzystkowice i Przytok.
Zdjęcia zostały opublikowany na stronie internetowej Gazety Lubuskiej oraz na stronie internetowej serwisu Zielona Góra Nasze Miasto.
Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej Gazety Wyborczej, gdzie w 2018 roku został opublikowany bardzo ciekawy materiał dotyczący wieży Wilkanowskiej.