Aktualności Aktualności

Powrót

Relacja z wydarzenia pn. ,,Las najlepsze sąsiedztwo"

Relacja z wydarzenia pn. ,,Las najlepsze sąsiedztwo"

28 marca 2025 roku, w sąsiedztwie szkółki leśnej w Ochli, odbyło się wyjątkowe wydarzenie pn. „Las najlepsze sąsiedztwo”. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych, 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz 80-lecia Nadleśnictwa Zielona Góra. Wydarzenie wpisało się również w obchody Międzynarodowego Dnia Lasu oraz ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych „Las – najlepsze sąsiedztwo”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z powiatu zielonogórskiego, leśnicy oraz zaproszeni goście, którzy mieli okazję lepiej poznać działalność Nadleśnictwa Zielona Góra, funkcjonowanie szkółki leśnej oraz aktywnie włączyć się w proces odnowienia lasu poprzez symboliczne sadzenie drzew.

Sadzenie lasu

Podczas pierwszego punktu programu uczestnicy przystąpili do praktycznego sadzenia drzew. Pod okiem leśników posadzono 90 sztuk 8-letnich lip drobnolistnych, które w przyszłości staną się częścią nowego lasu. Podczas tej części wydarzenia leśnicy omówili zasady prawidłowego sadzenia, znaczenie odnawiania lasów w kontekście zmian klimatycznych oraz sposoby ochrony młodych drzew przed zwierzyną i szkodnikami.

Wspólnie posadziliśmy las lipowy (fot. K. Borzęcka)

Prezentacja szkółki leśnej w Ochli

Następnym punktem programu była wizyta w szkółce leśnej, gdzie leśnicy zaprezentowali proces produkcji sadzonek – od zbioru nasion, przez ich wysiew, aż po przygotowanie młodych drzewek do wysadzenia w lesie. Samorządowcy mieli okazję poznać nowoczesne technologie stosowane w leśnictwie oraz dowiedzieć się, jak duże znaczenie mają szkółki w utrzymywaniu trwałości ekosystemów leśnych.

Prezentacja jesiennych zasiewów dębu bezszypułkowego oraz dębu szypułkowego (fot. B. Magdziarz)

Wystawa historyczna

Integralną częścią wydarzenia była wystawa eksponatów związanych z historią leśnictwa. Uczestnicy mogli zobaczyć dawne narzędzia używane w gospodarce leśnej oraz zapoznać się z historią i rozwojem Lasów Państwowych na przestrzeni 100 lat.

Wystawa historyczna poświęcona historii leśnictwa (fot. B. Magdziarz)

Uczestnicy wydarzenia z zainteresowaniem oglądają zgromadzone materiały, poznając rozwój i znaczenie leśnictwa na przestrzeni lat
(fot. K. Borzęcka)

Zielonogórscy samorządowcy sfotografowani przed stoiskiem historycznym (fot. K. Borzęcka)

Część konferencyjna

Ostatnim punktem wydarzenia była prelekcja Nadleśniczego Nadleśnictwa Zielona Góra, Pana Rafała Ozimińskiego, która odbyła się w sali edukacyjnej szkółki leśnej w Ochli. W trakcie spotkania omówiono kluczowe zagadnienia związane z gospodarką leśną i działalnością Nadleśnictwa.

Poczas prezentacji Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra omówił stan obecny Lasów Państwowych, jak i perspektywy na przyszłość
(fot. B. Magdziarz)

Nadleśniczy przybliżył zasady zrównoważonej gospodarki leśnej, podkreślając rolę lasów w ochronie klimatu oraz ich znaczenie dla zachowania bioróżnorodności. Zwrócił uwagę na gospodarcze aspekty wykorzystania drewna oraz potrzebę dbałości o odnawianie zasobów leśnych. Następnie omówił działania Nadleśnictwa Zielona Góra, koncentrując się na najważniejszych inicjatywach związanych z ochroną lasów, odnową drzewostanów oraz edukacją przyrodniczą. Podkreślił również znaczenie współpracy z lokalnymi społecznościami i instytucjami w zakresie promowania odpowiedzialnego korzystania z zasobów leśnych.

W dalszej części prelekcji skupił się na wyzwaniach stojących przed leśnictwem, zwracając uwagę na zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych, wzrastające ryzyko pożarowe oraz negatywne skutki działalności człowieka na ekosystemy leśne. Wskazał również na konieczność podejmowania działań adaptacyjnych i inwestowania w nowoczesne metody zarządzania lasami.

Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Po jej zakończeniu samorządowcy mieli okazję do zadawania pytań i dyskusji na temat przyszłości lasów oraz ich znaczenia dla lokalnego środowiska i społeczności.

Uczestnicy wydarzenia sfotografowani w sali edukacyjnej podczas prelekcji Nadleśniczego Nadleśnictwa Zielona Góra
(fot. K. Borzęcka)

Spotkanie było doskonałą okazją do integracji samorządowców z leśnikami oraz zwiększenia świadomości na temat prowadzonej zrównoważonej gospodarki leśnej. Celem wydarzenia było nie tylko symboliczne posadzenie drzew, ale również budowanie pozytywnych relacji między społecznością lokalną a Lasami Państwowymi, a także propagowanie wiedzy o leśnictwie i ochronie przyrody.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu!

 

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia, opublikowanych w lokalnych mediach:

Gazeta Lubuska, portal Zielona Góra nasze miasto, radio Index, radio Zachód oraz w mediach społecznościowych m.in. Pana Dariusza Jacka Legutkowskiego, czy Urzędu Miasta Zielona Góra.

 

 


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy