Aktualności Aktualności

Powrót

Wilk w obiektywie leśnej fotopułapki

Wilk w obiektywie leśnej fotopułapki

Wilka udało się uwiecznić na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra.

Pod koniec stycznia zielonogórskie media podały sensacyjną informację o pojawieniu się wilków nieopodal miasta Zielona Góra. Leśna fotopułapka zarejestrowała w zielonogórskim lesie, ok. 10 kilometrów od centrum miasta, watahę wilków. Na cieszącym się ogromną popularnością filmiku widać osiem wilków. Wspomniana wyżej fotopułapka została zamontowana przez Rico Thierbacha z firmy Hubertus Collection.

10 lutego 2017 roku fotopułapka Nadleśnictwa Zielona Góra uchwyciła w swoim obiektywie postać samotnego (?) wilka.

Według Marka Maciantowicza, specjalisty ds. ochrony ekosystemów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, na terenie województwa lubuskiego żyje 9-11 wilczych watah.

,,Wilki w Lubuskiem występują w dwóch rejonach - na północnym-zachodzie w Puszczy Rzepińskiej, a na południu w Borach Dolnośląskich, których część należy do województwa lubuskiego. Zwierzęta te jednak migrują i w ten sposób jedna z watah mogła zawędrować aż pod Zieloną Górę. Do Polski korytarzami ekologicznymi wędrują też wilki z Niemiec".

W Polsce żyje obecnie ok. 1,3 tys. wilków. Ich liczebność w województwach zachodnich wzrasta szczególnie dzięki ochronie, jaką w 1998 r. objęto ten gatunek.

Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć ponad 600 km. Watahy mają ściśle określoną hierarchię wewnętrzną. Wilki mają rozwinięty system komunikowania się przy pomocy mowy ciała, odgłosów oraz przy użyciu substancji chemicznych – feromonów i własnych odchodów (znakowanie).

,,Żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną, a jeśli stado jest duże, wspólnie polują także na większe ssaki lub ich stada".

Wilk przedstawiany jest w kulturze na ogół w kontekście negatywnym. Marek Maciantowicz przekonuje, że wilków nie należy się bać:

,,Po II wojnie światowej nie było żadnego udokumentowanego przypadku ataku wilka na człowieka, to zwierzęta dużo bardziej boją się nas. Spotkanie z wilkiem może być niebezpieczne jedynie w dwóch przypadkach - kiedy zwierzę ma wściekliznę albo w kwietniu lub maju, kiedy trwa okres rozrodczy. Jeśli w tym czasie ktoś natknie się na wilczą norę, wilk może się zjeżyć albo zawarczeć. Trzeba wtedy delikatnie się wycofać".

 

Więcej zdjęć zwierząt z leśnych fotopułapek:

http://www.zielonagora.zielonagora.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/zwierzaki-w-obiektywie-lesnej-fotopulapki-#.WK6C3Oo1XKk

 

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy