Aktualności Aktualności

Powrót

XXIV edycja konkursu przyrodniczego ,,Żyj z przyrodą w zgodzie" za nami!

XXIV edycja konkursu przyrodniczego ,,Żyj z przyrodą w zgodzie" za nami!

W piątek, 23 maja, na placu edukacyjnym przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra odbyła się XXIV edycja konkursu „Żyj z przyrodą w zgodzie” – wydarzenia, które od 2000 roku konsekwentnie promuje wartości ekologiczne, wiedzę przyrodniczą oraz aktywny styl życia wśród najmłodszych mieszkańców Zielonej Góry.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa – rekordowa liczba trzynastu szkół podstawowych z Zielonej Góry wystawiła swoje trzyosobowe reprezentacje złożone z uczniów klas czwartych. Ich zadaniem było zmierzenie się w trzech konkurencjach: wiedzy ogólnej, kreatywności plastycznej oraz sprawności fizycznej. Każda z drużyn miała do wykonania dziewieć różnorodnych zadań, które łączyły naukę, aktywność fizyczną oraz twórczość artystyczną.

Uroczyste otwarcie konkursu (Fot. K. Borzęcka)

Jednym z zadań była pogadanka z leśnikiem, podczas której uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o codziennej pracy leśników, ich roli w ochronie środowiska, a także o wyzwaniach, z jakimi mierzą się w trosce o polskie lasy. To spotkanie było nie tylko okazją do zdobycia wiedzy z pierwszej ręki, ale także do zadawania pytań i nawiązania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem Lasów Państwowych.

Zadania przyrodnicze w kategorii ogólnej odbywały się głównie w wiacie edukacyjnej przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra, tworząc idealne warunki do nauki i rywalizacji w otoczeniu natury (Fot. K. Borzęcka)

Organizatorzy – leśnicy z Nadleśnictwa Zielona Góra oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 15 – zadbali o to, by konkurs nie tylko weryfikował wiedzę, ale przede wszystkim angażował, uczył współpracy i zachęcał do refleksji nad rolą człowieka w świecie przyrody.

Uczestnicy konkursu w skupieniu wykonują zadanie rozpoznawania drzew w mini arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra, łącząc naukę z bezpośrednim kontaktem z przyrodą (Fot. K. Borzęcka)

W tym roku tematem przewodnim konkursu był dzięcioł duży. Nieprzypadkowo właśnie ten gatunek stał się symbolem tegorocznej edycji. Dzięcioł duży, jako ptak silnie związany z naturalnymi siedliskami leśnymi, stanowi doskonały przykład znaczenia różnorodności biologicznej oraz potrzeby ochrony martwego drewna – kluczowego elementu dla wielu gatunków. Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat tego ptaka, ale także wykonali prace plastyczne i brali udział w tematycznych konkurencjach edukacyjnych.

Chwila tuż przed wręczeniem nagród – uczestnicy z niecierpliwością oczekują na ogłoszenie wyników, a atmosfera pełna jest emocji i napięcia (Fot. B. Witowski)

Wyniki konkursu

Kategoria I – Wiedza ogólna

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 17

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15

Kategoria II – Konkurs plastyczny

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 25

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 17

Kategoria III – Konkurencje sportowe

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 10

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 18

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 25

Pan Rafał Ozimiński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra, uroczyście wręcza nagrody uczestnikom konkursu 
(Fot. B. Witowski)

Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra, Pan Rafał Ozimiński, wręcza nagrody uczestnikom konkursu
(Fot. B. Witowski)

Na pamiątkowym zdjęciu nagrodzona drużyna z dumą prezentuje zdobyte nagrody,
uwieczniając chwile radości i wspólnego osiągnięcia (Fot. B. Witowski)

Wydarzenie miało charakter nie tylko konkursowy, ale przede wszystkim edukacyjno-integracyjny. Każda drużyna wniosła coś wyjątkowego – od kreatywnych pomysłów w konkursie plastycznym, przez imponującą wiedzę przyrodniczą, po ogromny entuzjazm podczas rozgrywek sportowych.

Konkurencja sportowa (Fot. K. Borzęcka)

Zasłużone słowa uznania i podziękowania kierujemy do nauczycieli i opiekunów uczniowskich drużyn, którzy przez wiele tygodni przygotowywali młodych uczestników do udziału w konkursie. Ich zaangażowanie, pasja dydaktyczna i wsparcie pozwoliły dzieciom rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności i pewność siebie.

"To właśnie dzięki Wam – Drodzy Nauczyciele i Opiekunowie – idea konkursu żyje już od ponad dwóch dekad. Dziękujemy za to, że nie tylko przekazujecie wiedzę, ale także inspirujecie i kształtujecie proekologiczne postawy młodego pokolenia."

XXIV edycja „Żyj z przyrodą w zgodzie” potwierdziła, jak silna i żywa jest potrzeba łącznia edukacji z praktycznym działaniem w terenie, blisko natury. Konkurs wpisał się na stałe w kalendarz zielonogórskich inicjatyw edukacyjnych i od lat stanowi jeden z najważniejszych przykładów efektywnej współpracy między szkołami a Lasami Państwowymi.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i pamiątkowe dyplomy, a przy wspólnym pieczeniu kiełbasek na ognisku można było jeszcze długo dzielić się wrażeniami, integrować i celebrować sukces każdej drużyny.

Już dziś z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną, jubileuszową XXV edycję konkursu! (Fot. K. Borzęcka)

 


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy