Aktualności
Zręby sanitarne na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra
Zręby sanitarne na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra
W związku z ogólnym osłabieniem drzewostanów spowodowanym w głównej mierze utrzymującym się od wielu lat niedoborem wody oraz coraz wyższymi temperaturami powietrza, na terenie nadleśnictwa stwierdzono ogniska gradacyjne szkodników owadzich, zaliczanych do grupy szkodników wtórnych, czyli atakujących drzewa już osłabione.
,,Gradacja to zjawisko nadmiernego rozmnożenia się osobników określonego gatunku."
Niestety najskuteczniejszą i jedyną metodą zwalczania szkodników wtórnych jest systematyczne usuwanie z lasu zaatakowanych przez nie drzew (odpowiednio szybkie wycięcie i wywóz drewna) oraz spalenie lub zezrąbkowanie pozostałości po wycince (wierzchołków i gałęzi, w których znajdują się chrząszcze).
Na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra podjęto intensywne działania ochronne (zręby sanitarne), zmierzające do znacznego ograniczenia liczebności szkodników i niedopuszczenia do zasiedlania przez tą grupę owadów kolejnych drzewostanów, przylegających do już zaatakowanych.
,,Zrąb sanitarny to przykra konieczność, ma na celu ograniczenie dalszego rozwoju czynnika szkodliwego i ochronę sąsiednich drzewostanów."
Kierując się troską o bezpieczeństwo osób i mienia, kierujemy do wszystkich prośbę o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdu i poruszania się po lesie, w pobliżu miejsc, gdzie trwają prace na powierzchniach objętych działaniami ochronnymi oraz o zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie. Jednocześnie prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od pracujących maszyn i ludzi. Szczególnie dotyczy to miejsc składowania drewna i miejsc przejazdu pojazdów wysokotonażowych. Przepraszamy za utrudnienia związane z prowadzonymi pracami i prosimy o wyrozumiałość.
Wykaz zrębów sanitarnych I kwartału 2019 r.
Leśnictwo Łężyce oddz.: 449 m - 1,85 ha, 449 s - 1,99 ha (kornik ostrozębny)
Leśnictwo Laski oddz.: 340 a - 1,12 ha, 340 b - ok. 0,80 ha (kornik ostrozębny)
Leśnictwo Leśniów oddz.: 683 g - ok. 3,00 ha (huba korzeniowa, kornik ostrozębny,
rytownik dwuzębny i in.)
Leśnictwo Ochla oddz.: 940 f - 1,84 ha (kornik drukarz)
Leśnictwo Świdnica oddz.: 953 g - ok. 1,40 ha (kornik ostrozębny)
oddz.: 957 x - 2,82 ha (czterooczak świerkowiec, rytownik pospolity)
oddz.: 957 l, f - łącznie powierzchnia ok. 4,00 ha (czterooczak świerkowiec, rytownik pospolity, kornik drukarz)
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami udostępnionymi poniżej.
Biologia wybranych gatunków szkodników owadzich:
Przydatne linki do map:
Artykuły w mediach dotyczące zrębu sanitarnego w leśnictwie Łężyce:
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, gdzie został opublikowany artykuł poruszający temat szkodników owadzich i ich wpływu na kondycję zdrowotną drzewostanów w nadleśnictwach RDLP w Zielonej Górze. Odsyłamy również do strony głównej Lasów Państwowych, gdzie zamieszczono artykuł dotyczący gradacji kornika ostrozębnego w lubelskich lasach (lubelscy leśnicy zmagają się z problemem kornika ostrozębnego od 2015 roku!).