Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów wynosi tu 57 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie tego, który już istnieje (odnawianie) oraz tworzenie nowego (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbieranie i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje około 60% z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Cywilizacja sprawiła, że odwieczna równowaga i reguły obowiązujące w leśnych ekosystemach zostały zachwiane. Wpływa to także na zamieszkujące tam zwierzęta. Dlatego w dzisiejszych czasach ich liczebność, sposoby opieki, a także zapobieganie szkodom od zwierzyny reguluje prawo, zarówno polskie jak i unijne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

A tak było 1 czerwca…

A tak było 1 czerwca…

1 czerwca 2017 r., leśnicy (i nie tylko) gościli w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie opowiadali małym odkrywcom o swojej pracy i ciekawostkach ze świata przyrody.

Każdy uczestnik mógł zdobyć tytuł Przyjaciela Przyrody, zbierając do indeksu pieczątki za udział w różnych konkurencjach i zabawach. Nie było taryfy ulgowej! Trzeba było wykazać się wiedzą i spostrzegawczością. Oferta na stoiskach tematycznych była bardzo zróżnicowana, a dotyczyła np. gospodarki leśnej, zwierząt, roślin, czy recyklingu. Dużym powodzeniem cieszyły się również warsztaty – plastyczne, podczas których dzieci uczyły się wykonywania własnoręcznie aplikacji na ekologicznych torbach i czerpanego papieru – wszystkie prace maluchów były niezwykłe. Ponadto odwiedził nas leśnik-sokolnik, czy aktorzy, którzy zagrali w spektaklu „Czerwony Kapturek". Podczas imprezy nie zabrakło profesjonalnych animacji.

Wydarzenie uświetniło wspólne sadzenie dębów przez Dyrektora Leszka Banacha i Prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.  

Pogoda dopisała, a uśmiechy dzieci, odwiedzających nasze stoiska wskazywały, że najlepsza nauka, to właśnie ta, przez zabawę. Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z priorytetów Lasów Państwowych. Nasi edukatorzy, którzy wciąż udoskonalają swoją wiedzę, mają świetny kontakt z dziećmi i są bardzo zaangażowani w swoją pracę, co widać również na zdjęciach.

Czwartkową imprezę zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z Miastem Zielona Góra, Uniwersytetem Zielonogórskim (Wydziałem Nauk Biologicznych oraz Instytutem Sztuk Wizualnych) oraz z pomocą harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.