Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega ono Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, prowadzącej nadzór i koordynującej działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 
Nadleśniczy jest pracownikiem administracji leśnej jednoosobowo kierującym nadleśnictwem, ponoszącym za nie odpowiedzialność i reprezentującym je na zewnątrz.
 
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
 
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania, urządzania i użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych tj. „choinek"  administrowaniem portalem leśno-drzewnym oraz portalem e-drewno. Prowadzi również sprawy związane z podatkami lokalnymi (rolnym i leśnym). Dział ten zajmuje się także sprawami dotyczącymi  stanu posiadania, w tym najmem i dzierżawą, ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, realizacją zadań programów edukacyjnych związanych z wiedzą przyrodniczo-leśną we współpracy z mediami, szkołami i samorządami terytorialnymi.
 
Leśnictwa stanowią podstawową jednostkę terenową w nadleśnictwie, w której w  bezpośredni sposób prowadzi się gospodarkę leśną. Leśnictwem kieruje leśniczy, który ma obowiązek organizacyjnego przygotowania oraz terminowego wykonania wszelkich czynności techniczno-gospodarczych, ochronnych i administracyjnych na terenie powierzonego leśnictwa.
 
Szkółka leśna jest wyodrębnionym działem o charakterze gospodarstwa, przeznaczonym do produkcji materiału sadzeniowego na potrzeby własne i do sprzedaży. Szkółką Leśną kieruje Leśniczy-Szkółkarz, do którego zadań należy planowanie oraz kierowanie zabiegami prowadzonymi na szkółce leśnej, tj. hodowla i ochrona sadzonek w celu zapewnienia zdrowego materiału do odnowień lasu i zalesień.
 
Dział finansowo-księgowy prowadzi sprawy księgowe, finansowe, dotyczące planowania finansowo-ekonomicznego, analiz oraz sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną nad dokumentami finansowo-księgowymi.  Działem kieruje Główny Księgowy.
 
Dział administracyjno-gospodarczy obsługuje całokształt spraw związanych z administracją nadleśnictwa i jego nieruchomości, sporządzaniem i realizacją planów budowy, zakupami środków trwałych oraz planowaniem remontów infrastruktury. Na czele działu stoi Kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego.
 
Posterunek Straży Leśnej zajmuje się w szczególności analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem mu, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń tego typu oraz związaną z tym sprawozdawczością. Szczegółowe zadania wchodzące w zakres obowiązków Posterunku Straży Leśnej określone są w odnośnych zarządzeniach i decyzjach, instrukcjach wewnętrznych LP, planach pracy i bieżących poleceniach bezpośredniego przełożonego oraz jednostki wyższego szczebla. Posterunkiem kieruje Komendant, który zajmuje się również koordynacją spraw BHP.
 
Pracownia gleboznawstwa i fitopatologii realizuje zadania specjalistyczne z zakresu gleboznawstwa, nawożenia i fitopatologii na rzecz jednostek RDLP w Zielonej Górze. Do jej zadań należy analiza właściwości wodnych, fizycznych i sorpcyjnych gleb. Pracownia, dokonuje szczegółowych opracowań siedliskowych oraz formułuje zalecenia nawożeniowe dla szkółek. Do obowiązków jednostki w zakresie fitopatologii należy przede wszystkim monitoring zdrowotny nasion i sadzonek oraz upraw i starszych drzewostanów pod kątem zagrożenia chorobami grzybowymi oraz opracowywanie działań profilaktycznych ograniczających zagrożenia grzybowe w produkcji szkółkarskiej. Kierowana przez Starszego specjalistę Służby Leśnej ds. gleboznawstwa i fitopatologii.
 
Inżynier nadzoru wykonuje w nadleśnictwie czynności kontrolne w zakresie ustalonym przez Nadleśniczego. W sprawach dotyczących planowania gospodarczego, koordynacji i realizacji prac gospodarczych w Nadleśnictwie współpracuje on z Zastępcą Nadleśniczego. Podejmowane przez niego czynności polegają na systematycznej obserwacji stanu lasu i innego mienia na terenie nadleśnictwa w celu ochrony mienia oraz lasów przed szkodnictwem. 
 
Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi całokształt spraw pracowników PGL LP w rozumieniu Kodeksu pracy i PUZP oraz ogólne sprawy organizacyjno-prawne dotyczące działania nadleśnictwa. W szczególności zobowiązany jest on do prowadzenia ewidencji osobowej związanej z obsługą kadrową oraz sprawami socjalnymi. 
 
Stanowisko ds. informatyki - wykonuje czynności administratora Systemu Informatycznego Lasów Państwowych. Zarządza kontami poczty elektronicznej, kartami kryptograficznymi (cms card). Odpowiada za utrzymanie, rozwój i monitorowanie pracy serwerów i urządzeń sieciowych. Zajmuje się administrowaniem komputerami, urządzeniami peryferyjnymi oraz rejestratorami leśniczego i systemem EMM.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dożynki w Świdnicy

Dożynki w Świdnicy

Nasze Nadleśnictwo gościło na dożynkach w zaprzyjaźnionej gminie Świdnica !

,, W zeszłą sobotę (tj. 26 sierpnia 2017 r.), pięknie przystrojona przez mieszkańców Świdnica, razem z zaproszonymi gośćmi z powiatu zielonogórskiego obchodziła święto plonów i rolników - Dożynki Powiatowo-Gminne. Obchody rozpoczęła uroczysta msza w kościele Matki Boskiej Królowej Polski, po której barwny korowód dożynkowy, z orkiestrą dętą oraz włodarzami dożynkowymi na czele, przeniósł uroczystość do parku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy. W części oficjalnej, podczas której w ramach ceremoniału dożynkowego, Starosta i Starościna dożynek przekazali chleb Wójtowi Gminy Świdnica – Adamowi Jaskulskiemu oraz Staroście Zielonogórskiemu – Dariuszowi Wróblewskiemu, powitani zostali wszyscy zaproszeni goście oraz wręczone zostały odznaczenia i nagrody Powiatu Zielonogórskiego."

 

Dożynkowej imprezie towarzyszyły stoiska promocyjne przygotowane przez lokalne samorządy, instytucje rolnicze, Nadleśnictwo Krzystkowice oraz Nadleśnictwo Zielona Góra. Oba Nadleśnictwa zaprezentowały swoje mobilne stanowiska promocyjno-edukacyjne. Można było posłuchać odgłosów leśnych zwierząt, porozpoznawać tropy zwierząt (ochoczo odciskali w piasku tropy dorośli!), odgadnąć drzewa leśne po konturach liści, czy poznać fascynujące drewno różnych gatunków drzew leśnych. Nie mogło oczywiście zabraknąć przyjemnego dźwięku wirującego koła foruny, po którym zadawane były leśne zagadki. W namiocie obok, u zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Krzystkowice, leśnicy prezentowali, jak na przestrzeni ostatnich dekad zmieniało się polskie leśnictwo. Uczestnicy dożynek mieli okazję do własnoręcznego odbicia daty dożynek na próbkach drewna, starym numeratorem do numerowania sztuk drewna. Wszyscy mogli także podszkolić swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w namiocie użyczonym przez Państwową Straż Pożarną w Zielonej Górze, w którym ochotnicy z OSP prowadzili zajęcia na fantomach.

 

,,W trakcie dożynek tradycyjnie odbył się również Turniej Gmin 2017. W turnieju udział wzięli przedstawiciele kilku gmin z terenu Powiatu Zielonogórskiego, gospodarz tegorocznych dożynek -  Gmina Świdnica, Gmina Zabór, Gmina Bojadła, Gmina Czerwieńsk, Gmina Trzebiechów i Gmina Kargowa. Po zaciętej walce wszystkich drużyn, ostatecznie na podium stanęła Gmina Świdnica, a członkowie drużyny w nagrodę polecą samolotem do Warszawy, w wybranym przez siebie terminie. Natomiast wieczór rozpoczął się od pełnego magii pokaz teatru ognia ARDENTI CORDE z Bojadeł, a na koniec publiczność rozbawił znany już mieszkańcom naszej gminy Awiński Show."