Miejsca i obiekty

Teren Nadleśnictwa Zielona Góra jest atrakcyjny pod względem turystycznym m.in. ze względu na swoje położenie w nieznacznej odległości od dużych ośrodków miejskich, jak również sąsiedztwo dróg międzynarodowych. Duży ruch turystyczny stwarza możliwości promowania walorów przyrodniczo-krajobrazowych, w tym również proekologicznej gospodarki leśnej.

Warto zobaczyć

Na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zielona Góra znajduje się co najmniej kilkanaście ważniejszych obiektów kultury materialnej: 6 cmentarzy, 1 pomnik, 1 wieża obserwacyjna murowana, 3 stanowiska z bunkrami i co najmniej 3 stanowiska kurhanów.

Program "Zanocuj w lesie"

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spacer wzdłuż Pustelnika

Spacer wzdłuż Pustelnika

W ubiegłą niedzielę (tj. 7 kwietnia 2019 roku) odbył się drugi spacer wzdłuż Pustelnika.

,,Zaczęliśmy od "zaplecza" kąpieliska w Ochli i śledziliśmy koryto Pustelnika nie tylko pod kątem czysto przyrodniczym, ale i użytkowym. Mieliśmy dziś wielką przyjemność gościć na spacerze przedstawicieli Lasów Państwowych, w tym pana Arkadiusza Kapałę, nadleśniczego z Nadleśnictwa Zielona Góra, który krok po kroku omówił planowy projekt małej retencji na Pustelniku właśnie na odcinku odpowiadającym trasie naszego spaceru. Uczestnicy skorzystali z tej okazji i pytali lub dyskutowali nie tylko na temat wody w lesie, ale również gospodarki leśnej.

Poruszyliśmy dziś rozmaite zagadnienia - od aspektu wiosennego pod postacią kwitnienia śledziennic skrętolistnych, zawilców gajowych, szczawików zajęczych czy podbiałów pospolitych, przez galasy owadzie i roztoczy, wiosenne głosy ptaków, problemy środowiskowe związane z degradacją terenów wilgotnych, po potrzebę dywersyfikacji bioróżnorodności. Na sam koniec zaś cierniki i pliszka górska wypatrzona przez Gosię ukonorowały nasz spacer. Na dokładkę już tylko zmierzyliśmy już w wąskim gronie pięknego buka o czterech pniach rosnącego nieopodal stawu na Pustelniku.

Fantastyczny spacer, piękna pogoda, pozytywna ekipa. Chcecie więcej? Hm?"

 

(źródło: facebook Ruch Miejski).

 

Spacer zorganizowany przez Ruch Miejski Zielona Góra i Żywa Edukacja - Sebastian Pilichowski

Prowadzili Gosia Turzańska-Zenkner i Sebastian Pilichowski.

 

Zachęcamy do zapozanania się z relacjami z wydarzenia, dostępnymi poniżej:

facebook Ruch Miejski,

blog Żywa edukacja,

artykuł w Gazecie Wyborczej,

artykuł w Gazecie Lubuskiej.