Miejsca i obiekty

Teren Nadleśnictwa Zielona Góra jest atrakcyjny pod względem turystycznym m.in. ze względu na swoje położenie w nieznacznej odległości od dużych ośrodków miejskich, jak również sąsiedztwo dróg międzynarodowych. Duży ruch turystyczny stwarza możliwości promowania walorów przyrodniczo-krajobrazowych, w tym również proekologicznej gospodarki leśnej.

Warto zobaczyć

Na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zielona Góra znajduje się co najmniej kilkanaście ważniejszych obiektów kultury materialnej: 6 cmentarzy, 1 pomnik, 1 wieża obserwacyjna murowana, 3 stanowiska z bunkrami i co najmniej 3 stanowiska kurhanów.

Program "Zanocuj w lesie"

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Świąteczny Marsz Służb Mundurowych dla Laury Wolniewicz

Świąteczny Marsz Służb Mundurowych dla Laury Wolniewicz

W sobotę 21 grudnia 2024 r., w wyjątkowej atmosferze przedświątecznego wsparcia i jedności, odbył się Świąteczny Marsz Służb Mundurowych. Wydarzenie zgromadziło ludzi o wielkich sercach, by nagłośnić zbiórkę pieniędzy na leczenie 2,5-letniej Laury Wolniewicz ze Słonego, koło Zielonej Góry. Dziewczynka zmaga się z niezwykle rzadką i wyniszczającą chorobą genetyczną – Zespołem Retta, zwaną również „chorobą milczących aniołów”.

Dramat rodziny i nadzieja na pomoc

Diagnoza postawiona w zeszłym roku była ciosem, który wywrócił życie rodziny Laury do góry nogami. Choroba stopniowo odbiera dziewczynce możliwość mówienia, chodzenia i komunikacji. Terapia, która może zatrzymać rozwój tej okrutnej choroby, jest dostępna, lecz kosztowna – miesięczna dawka leku kosztuje aż 40 000 dolarów, a całkowity koszt leczenia przekracza 10 milionów złotych.

Wspólne wsparcie dla małej wojowniczki

Marsz rozpoczął się w Rybnie przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra. Liczni uczestnicy – w tym rodziny i przedstawiciele służb mundurowych – przemaszerowali trasą ścieżki przyrodniczo-leśnej „Do wieży” aż do wieży Wilkanowskiej. Tego dnia na co dzień pełniąca funkcję wieży przeciwpożarowej konstrukcja została udostępniona zwiedzającym, którzy mieli okazję podziwiać z jej szczytu piękną panoramę okolicy.

Udział w wydarzeniu był szczególnie ważny dla środowiska służb mundurowych, ponieważ tata Laury jest policjantem. Dla jego kolegów i koleżanek pomoc w tej trudnej sytuacji była czymś naturalnym. Mundurowi pokazali, że solidarność i gotowość do wspierania innych wykraczają daleko poza codzienną służbę.

Niektórzy strażacy i uczestnicy marszu maszerowali z ciężkimi plecakami, symbolicznie pokazując swoją determinację i solidarność z Laurą w jej nierównej walce z chorobą.

Jak możesz pomóc?

Historia Laury poruszyła wiele serc, ale jej walka wciąż trwa. Rodzina i wolontariusze organizują aukcje charytatywne i zbiórki. Każdy, kto chciałby wesprzeć dziewczynkę, może odwiedzić stronę www.siepomaga.pl/laura-wolniewicz i wpłacić dowolną kwotę.

Nie bądź obojętny. Każda złotówka przybliża Laurę do rozpoczęcia leczenia i daje jej szansę na zatrzymanie choroby!

Razem możemy pomóc Laurze i przywrócić nadzieję jej rodzinie na lepsze jutro.

Relacja z marszu dostępna jest również na stronie internetowej TVP3 Gorzów Wielkopolski oraz na portalu NewsLubuski.pl .