Miejsca i obiekty

Teren Nadleśnictwa Zielona Góra jest atrakcyjny pod względem turystycznym m.in. ze względu na swoje położenie w nieznacznej odległości od dużych ośrodków miejskich, jak również sąsiedztwo dróg międzynarodowych. Duży ruch turystyczny stwarza możliwości promowania walorów przyrodniczo-krajobrazowych, w tym również proekologicznej gospodarki leśnej.

Warto zobaczyć

Na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zielona Góra znajduje się co najmniej kilkanaście ważniejszych obiektów kultury materialnej: 6 cmentarzy, 1 pomnik, 1 wieża obserwacyjna murowana, 3 stanowiska z bunkrami i co najmniej 3 stanowiska kurhanów.

Program "Zanocuj w lesie"

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIII edycja konkursu przyrodniczego pn. ,,Żyj z przyrodą w zgodzie" za Nami!

XXIII edycja konkursu przyrodniczego pn. ,,Żyj z przyrodą w zgodzie" za Nami!

Edukacja leśna nie tylko przyczynia się do podnoszenia świadomości ekologicznej, ale również inspiruje i rozwija w uczestnikach. Jedna z wielu form edukacyjnych są konkursy, zwłaszcza te z tradycją jak „Żyj z przyrodą w zgodzie”, który jest organizowany od 2000 roku.

W tym roku, 24 maja br. przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra, gdzie usytuowany jest plac edukacyjny, odbyła się już XXIII edycja tego przedsięwzięcia. W konkursie wzięli udział czwartoklasiści z dwunastu zielonogórskich szkół podstawowych. Organizatorzy, tj. leśnicy z Nadleśnictwa Zielona Góra i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Zielonej Górze, podkreślając konieczność świadomego podejścia do ochrony przyrody, w tym roku zaplanowali, że zwierzęciem przewodnim konkursu będzie jeż europejski.

Wiata edukacyjna podczas XXIII edycji konkursu przyrodniczego pn. ,,Żyj z przyrodą w zgodzi" (Fot. S. Kozinoga)

Reprezentacje zielonogórskich szkół podstawowych w trakcie zmagań konkursowych (Fot. S. Kozinoga)

Zmagania sportowe uczestników konkursu (Fot. S. Kozinoga)

Uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu (Fot. S. Kozinoga)

Uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu (Fot. S. Kozinoga)

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć na zakończenie konkursu pieczenia kiełbasek na ognisku (Fot. S. Kozinoga)

Konkurs miał na celu zachęcenie uczniów do rozwijania swojej wiedzy przyrodniczej, kreatywności plastycznej oraz aktywności sportowej. Biorąc pod uwagę ponad dwudziestoletni okres organizacji wydarzenia, zasadne będzie stwierdzenie, że jest to konkurs wpisujący się w tradycje aktywności zewnętrznej zielonogórskich szkół podstawowych.

Wszyscy uczestnicy indywidualnie zwyciężyli, wykazując ogromne zaangażowanie i umiejętności, co uczyniło to wydarzenie niezapomnianym. W kwalifikacji drużynowej, wyniki trzyosobowych reprezentacji są następujące:

Kategoria I #WiedzaOgólna
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 11
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 15
III miejsce - Szkoła podstawowa nr 17

Kategoria II #KonkursPlastyczny
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 27
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 15
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8

Kategoria III #ZmaganiaSportowe
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 11
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 27
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2

Wszystkim nauczycielom i opiekunom uczniowskich drużyn, którzy inspirowali i rozwijali wiedzę, umiejętności sportowe i plastyczne naszych uczestników składamy podziękowania. Kierujemy słowa podziękowania - za pasję dydaktyczną i wsparcie dla uczniów!